Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Chorwacja rozpoczyna kolejny projekt rozminowywania swojego terytorium
Odminowywanie Chorwacji - ezadar.hr

Chorwacja rozpoczyna kolejny projekt rozminowywania swojego terytorium

W ciągu najbliższych miesięcy Chorwacja zamierza całkowicie rozminować i oczyścić z powojennych pozostałości terytorium Sremsko-Vukovarskiej żupanii [odpowiednik województwa] . Przyjmuje się, że w ten sposób o 20% zmniejszony zostanie obszar, na którym istnieje ryzyko występowania min.

Projekt ma kosztować 80 mln HRK (ok 48 mln PLN) i będzie najdroższym ze wszystkich dotychczasowych jakie Chorwacja przeprowadzała w związku z usuwaniem niebezpiecznych pozostałości po wojnie domowej. Środki na przeprowadzenie operacji pochodzić będą z funduszy państwowych oraz chorwackich Lasów Państwowych.

Projekt ma zostać przeprowadzony w pięciu etapach. Zaangażowanych zostanie 37 firm pirotechnicznych, w tym 300 pirotechników. W ramach akcji rozminowywania Chorwacji w 2015 r. podejrzany obszar zmniejszy się o 104,5 km2.

Jeden z etapów projektu przeprowadzony zostanie na terytorium Gunje. Pirotechnicy nie przyjmą za działalność na tym obszarze żadnego wynagrodzenia. Swoją pracę chcą wykonać w ramach pomocy ofiarom zeszłorocznych powodzi.

W tegorocznym projekcie Chorwackie Centrum Rozminowywania planuje oprócz Sremsko-Vukovarskiej oczyścić jeszcze żupanię Brodsko-Posavską.

Obecnie podejrzewa się, że na terytorium Chorwacji ok 527 km2 jest obszarem, na którym mogą być rozmieszczone miny. Zagrożonych jest 10 żupanii, a w nich 78 miast i gmin.

Do tej pory całkowicie udało się rozminować dwie żupanie:  Dubrovačko-neretvanską i Virovitičko-podravską.

Od 1991 r. do dnia dzisiejszego w wyniku wybuchów min ucierpiało 1979 osób, w tym 511 poniosło śmierć. W samej żupanii Sremsko-Vukovarskiej w ostatnim czasie doszło do 234 wypadków, w tym 63 śmiertelnych.

Źródła: vecernji.hr

 

 

 

About Irena Szymanowska

KOMENTARZE