Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Rusza strona internetowa dla kobiet–ofiar przemocy

Chorwacja: Rusza strona internetowa dla kobiet–ofiar przemocy

Uruchomienie strony internetowej dla kobiet–ofiar przemocy, ogłosiło chorwackie Centrum Praw Seksualnych – Pokój Kobiet [Ženska soba – centar za seksualna prava] na wtorkowym oficjalnym spotkaniu w zagrzebskim hotelu Dubrovnik. To część projektu „Bezpieczne miejsce” [Sigurno mjesto] realizowanego w ramach chorwackiej krajowej kampanii przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Strona skierowana jest zarówno do ofiar, jak również do instytucji i organizacji pozarządowych, których działalność związana jest ze zwalczaniem tego zjawiska.

Pod adresem www.sigurnomjesto.hr skrzywdzone kobiety znajdą wsparcie oraz wszelkie informacje i potrzebną pomoc, zarówno w zakresie samego zgłoszenia faktu stosowania wobec nich przemocy, jak również sposobu uwolnienia się od jej sprawcy. Koordynatorka projektu, Maja Mamula, zapewniła, że wszystkim osobom odwiedzającym stronę, zapewniona zostanie anonimowość, w czym pomóc ma wprowadzona opcja szybkiego zamknięcia strony, która uniemożliwia sprawdzenie zarówno tego, kto ją odwiedził, jak i czego na niej szukał.

Wśród osób wspierających projekt „Bezpieczne miejsce”, obok wielu osobistości ze świata muzyki, sztuki i nauki, znalazł się również prezydent Chorwacji Ivo Josipović.

- Prezydent jest szczególnie zaniepokojony faktem, że mimo wprowadzenia pozytywnych zmian w prawie, skala przemocy domowej w kraju rośnie, a w Chorwacji jej ofiarą co 15 min. pada kobieta – oświadczyła na wtorkowym spotkaniu przedstawicielka Ivo Josipovicia, Zrinka Vrabec Mojzeš.

O skali zjawiska przemocy wobec kobiet w tym kraju świadczą policyjne dane przedstawione na wtorkowym spotkaniu. Wynika z nich, że od 2000 do 2010 r. w Chorwacji zabitych zostało 305 kobiet w wieku od 22 do 47 lat. W tym samym czasie, zgłoszono ponad 6,5 tys. przypadków przestępstw związanych z przemocą seksualną. Co roku chorwacka policja notuje od 11,5 tys. do 17,5 tys. zgłoszeń o przypadkach przemocy w rodzinie. W większości z nich (61-71 %) ofiarami są kobiety. Z badań przeprowadzonych w 2003 r. wynikało, że 21% Chorwatek doświadczyła przemocy fizycznej ze strony swojego partnera, a 29% mieszkanek Chorwacji przyznało, że w gronie ich przyjaciółek jest osoba, która padła ofiarą przemocy. Niepokojące sygnały płyną też z Bośni i Hercegowiny, gdzie trzech na czterech sprawców przemocy domowej otrzymuje wyrok w zawieszeniu.

Tekst: monitor.hr, legalis.hr, zenskasoba.hr, index.hr, tłum. i red. Magdalena Pazdańska

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE