Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Rząd nie rezygnuje z budowy Korytarza Vc

Chorwacja: Rząd nie rezygnuje z budowy Korytarza Vc

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi burmistrza Osijeku Krešimira Bubalo o planach wstrzymania inwestycji wzdłuż korytarza komunikacyjnego Vc, posłanka Biljana Borzan z rządzącej partii koalicyjnej SDP zapewnia, że rząd traktuje rozbudowę sieci dróg szybkiego ruchu za priorytet i na pewno nie zrezygnuje z tej inwestycji.

Korytarz Vc, wzdłuż którego powstaje europejska droga szybkiego ruchu E73 ma docelowo połączyć Budapeszt z południową Chorwacją, przebiegając przez terytorium trzech państw: Węgier, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Na terytorium Chorwacji trasa drogi E73 pokrywa się częściowo z siecią autostrad A3 oraz A5, jak również dróg szybkiego ruchu D2, D7 oraz D9.

Częścią planowanych inwestycji wzdłuż korytarza Vc ma być budowa mostu na rzece Drawie, który stanowił jeden ze sztandarowych projektów infrastrukturalnych przedstawionych podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Okazuje się jednak, że szacowane koszty budowy mostu przewyższają możliwości budżetowe rządu, w związku z czym opracowywane będą inne warianty.

- Budowa mostu w pierwotnej postaci przewyższa możliwości budżetowe państwa o około 130 mln EUR. Istnieje jednak możliwość budowy mostu spełniającego wymogi techniczne początkowego projektu przy nakładach finansowych mniejszych nawet o 30% od zakładanych. Zaoszczędzone w ten sposób fundusze będą mogły pokryć koszty związane z budową pierwszych odcinków autostrad aż do węzła w Čeminac – wyjaśnia posłanka Borzan.

Biljana Borzan rozwiała jednocześnie wątpliwości dotyczące przyszłych inwestycji infrastrukturalnych na terenie Slawonii oraz Baranii, które w żadnym momencie nie były zagrożone.

Źródła: poslovni.hr, seebiz.eu

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE