Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Rząd od marca będzie dofinansowywał zakup mieszkań

Chorwacja: Rząd od marca będzie dofinansowywał zakup mieszkań

Premier Zoran Milanović zamierza kontynuować program poprzedniego rządu, który przewiduje pokrywanie z budżetu państwa przez okres 4 lat połowy miesięcznej raty kredytu, zaciągniętego przez obywateli kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Zakładając, że kredyt zaciągnięto na 100 tys. EUR, przy oprocentowaniu 4,5%, można zaoszczędzić dzięki pomocy rządu nawet 14 tys. EUR.
Państwowa subwencja  to nie jedyny pomysł ministra budownictwa –  Ivana Vrdoljaka. Rząd planuje program budowy mieszkań komunalnych oraz ocieplanie starych budynków (w pierwszej kolejności szkół, przedszkoli i siedzib administracji publicznej).

Kontrowersje wzbudza również wprowadzenie podatku od nieruchomości, które ma nastąpić 1 stycznia 2013 r. Marina Kesner-Škreb z Instytutu Finansów Publicznych [IJF] uważa, że jest to zły pomysł, gdyż nieruchomości w Chorwacji dotyczy już aż 5 różnych podatków: na domy wypoczynkowe, na przychody z wynajmu nieruchomości, na przychody od sprzedaży, od spadków i darowizn oraz na obrót nieruchomościami i podatek od obrotu towarami i usługami. Problemem będzie także wyegzekwowanie tej nalezności, gdyż w ewidencji nie widnieją jeszcze wszystkie nieruchomości (więcej w artykule o samowoli budowlanej). Jednak wprowadzenie podatku od nieruchomości jest już przesądzone. Nastąpi to najwcześniej 1 stycznia 2013 r., jeszcze przed przystąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej.

Tekst: dnevno.hr, vecernji.hr, seebiz.eu, tłum. i red. Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE