Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Rząd planuje likwidację 3 dni wolnych od pracy

Chorwacja: Rząd planuje likwidację 3 dni wolnych od pracy

Rząd chce, by dwa święta państwowe (Dzień Państwowości i Dzień Antyfaszystowskiego Ruchu Oporu) oraz jedno święto kościelne – Boże Ciało, stały się normalnymi dniami pracy. To posunięcie miałoby pomóc w walce z kryzysem ekonomicznym. Przede wszystkim zmniejszyłoby to koszty pracodawców, a także powiększyło przychody państwa.

W tym roku Dzień Antyfaszystowskiego Ruchu Oporu przypada w piątek 22 czerwca, a Dzień Państwowości w poniedziałek 25 czerwca – i tak powstaje prawdziwy długi weekend. Okazją do dłuższego odpoczynku od pracy jest, jak co roku, weekend po Bożym Ciele, które przypada w tym roku 7 czerwca.

Według szacunków pracodawców, każdy dzień wolny od pracy to straty dla gospodarki wynoszące ok. 1,1 mld HRK [ok. 640 mln PLN] .

Jeszcze przed planami likwidacji trzech świąt, rząd rozmyślał nad utworzeniem dodatkowego dnia wolnego od pracy – 2 stycznia. Jednak z powodu dużego prawdopodobieństwa, że wielu z pracowników wykorzystałoby okazję, by przedłużyć sobie ‚weekend’ aż do Święta Trzech Króli (6 stycznia), plany spełzły na niczym.

Rząd zdaje sobie sprawę, że likwidacja tych trzech świąt wywoła burzę wśród opinii publicznej oraz partii politycznych – i lewicy, i prawicy. Najwięcej obiekcji wzbudza plan zlikwidowania Dnia Państwowości – święta ustanowionego na cześć ogłoszenia przez parlament w dniu 25 czerwca 1991 r. decyzji konstytucyjnej o suwerenności i niepodległości Chorwacji, którą oparto na wynikach referendum, w którym Chorwaci opowiedzieli się za odłączeniem Republiki Chorwacji od Jugosławii.

W Chorwacji jest obecnie 14 świąt państwowych, które są jednocześnie dniami wolnymi od pracy.

Tekst: novilist.hr, dnevno.hr, tłum. i red. Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE