Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Rząd sprzedaje stocznię Brodotrogir

Chorwacja: Rząd sprzedaje stocznię Brodotrogir

Na posiedzeniu rządu chorwackiego w dniu 19 lipca podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie sprzedaży stoczni Brodotrogir. Nabywcą jest firma Kermas energija, należąca do Danko Končara, kontrowersyjnego chorwackiego przedsiębiorcy mieszkającego w Wielkiej Brytanii i zarazem najbogatszego Chorwata na świecie.

Končar w 2010 r. z firmą Jadranska ulaganja wziął udział w przetargu na zakup stoczni, jednak jego oferta została wtedy odrzucona ze względu na niewystarczającą jakość gwarancji finansowych. Tym razem rząd nie zdecydował się na rozpisanie przetargu, lecz dla oszczędności czasu postanowił rozważyć jedynie dwie propozycje – Danko Končara i Slobodana Ljubičicia, właściciela firmy More Trogir.

Oferta przedstawiona przez Kermas energija różniła się od tej przygotowanej przez Jadranska ulaganja jedynie wysokością gwarancji finansowych.

Danko Končar zamierza kontynuować dotychczasową pracę stoczni. Obiecał, że rozpocznie od zamówienia dwóch tankowców na potrzeby jednej ze swoich firm, a następnie zamierza zajmować się również budową mega jachtów.

Źródło: tportal.hr, seebiz.eu

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE