Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja – Serbia: Josipović o możliwym spotkaniu z Nikoliciem

Chorwacja – Serbia: Josipović o możliwym spotkaniu z Nikoliciem

– Stosunki serbsko-chorwackie ulegają ciągłemu polepszeniu, w związku z czym często spotykałem się z prezydentem Tadiciem. Z pewnością będę się spotykał także z prezydentem Nikoliciem. Rozpoczął się bowiem proces, którego nie da się zatrzymać – oznajmił prezydent Chorwacji Ivo Josipović w wywiadzie dla serbskiej agencji Tanjug.

– Musimy jeszcze popracować nad stworzeniem dobrej atmosfery, a wtedy nadejdzie ten moment, kiedy prezydent Nikolić przyjedzie do Zagrzebia, a ja pojadę do Belgradu i porozmawiamy o wszystkich problemach – dodał.

Josipović w wywiadzie podkreślił także wagę timingu i gestów dobrej woli w polityce międzynarodowej, co jego zdaniem ma wpływ także na wiarygodność poszczególnych polityków. Dodał, że wciąż otwarte pozostają pytania zaginionych osób, zwrotu majątków i uchodźców, ale kwestia oskarżeń o zbrodnie wojenne przed Trybunałem Haskim nie pełni najważniejszej roli w rozwoju stosunków chorwacko-serbskich, ponieważ, niezależnie od wyroków, współpraca między narodami będzie musiała być kontynuowana. – Europa jest naszym celem, ku któremu się kierujemy, który nie rozwiąże, ale pomoże w rozwiązywaniu problemów – podkreślił.

W wywiadzie została również poruszona kwestia otwartego konfliktu prezydenta z prezydentem Serbskiej Rady Narodowej (SNV) Miloradem Pupovacem. Josipović twierdzi, że przedmiotem sporu jest uprzywilejowana pozycja, jaką ma SNV przy podziale środków finansowych przeznaczonych dla potrzeb mniejszości narodowych.

– Ta nasza dyskusja nie jest dyskusją dotyczącą relacji między Chorwatami i Serbami – myślę, że w Chorwacji są one coraz lepsze – ani dyskusją o stosunkach Serbii i Chorwacji – podkreślił Josipović.

 

Źródło: jutarnji.hr, vecernji.hr, vecernji.hr, seebiz.eu

 

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE