Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Chorwacja-Serbia: Nie spada napięcie we wzajemnych stosunkach

Chorwacja-Serbia: Nie spada napięcie we wzajemnych stosunkach

Oczyszczenie generałów Gotoviny i Markača spowodowało dodatkowy wzrost napięcia w i tak nienajlepszych stosunkach chorwacko-serbskich.

W wywiadzie dla serbskiego dziennika Kurir prezydent Serbii Tomislav Nikolić nazwał słowa generała Gotoviny nawołujące Serbów do powrotu do Chorwacji cynicznymi. – Czego on chce? Żeby się zebrali, żeby mógł ich jeszcze raz przegonić i pobić, i dokończyć zaczętego dzieła? Aby już nie dopominali się nawet o majątek.

Prezydent podkreślił współpracę Serbii z Trybunałem w Hadze, ale dodał również, że nie widzi większych szans na współpracę z Chorwacją. Jego zdaniem prezydent Chorwacji oczekując na wyrok w sprawie generałów szukał powodów, by uniknąć spotkania. – I on by chciał teraz rozmawiać – ja, jako prezydent narodu, który czynił zbrodnie, i on jako prezydent narodu, który nie został za nic osądzony. Nikolić dodał, że miał plany naprawy stosunków z Chorwacją i Bośnię i Hercegowiną, i dalej uważa, że należy szukać dróg współpracy z Chorwacją w zakresie ekonomii i innych obszarów wspólnych interesów. – Ale z państwem, które świętuje swoje zbrodnie nie można szczerze, otwarcie i serdecznie współpracować. Nie można! – podsumował. Dodał także, że jego zdaniem przyjęcie Chorwacji do Unii Europejskiej byłoby niewłaściwe.

– Spotkanie z prezydentem Nikolićem nie miałoby teraz sensu; nie widuję się z nim, ale czytam jego dziwne wypowiedzi. Właśnie z powodu takich wypowiedzi są małe szanse, abyśmy wycofali oskarżenia o ludobójstwo – skomentował prezydent Chorwacji Ivo Josipović w wywiadzie dla Chorwackiego Radia. Dodał też, że nie wierzy, by takie stanowisko mógł zająć prezydent kraju uważającego się za europejski i że podczas gdy Chorwacja stara się jak najbardziej złagodzić sytuację i chętnie idzie na kompromis, działania prezydenta Serbii prowadzą, jego zdaniem, w przeciwnym kierunku. Twierdzenie o tym, że przyjęcie Chorwacji do UE byłoby niewłaściwe skomentował: – Na szczęście nie decyduje o tym Nikolić tylko EU i decyzja będzie pozytywna.

Dodał, że fakt iż zbrodnie po akcji „Oluja” („Burza”) nie zostały wystarczająco dobrze zbadane był wielkim błędem, podobnie jak sam fakt iż do nich doszło. – Należało podjąć więcej środków prewencyjnych (…) Chorwacja nie powinna była dopuścić, aby do tych zbrodni doszło w tak dużym zakresie, a kiedy się już zdarzyły, należało zareagować natychmiast. Jak podkreślają serbskie media, Josipović powtórzył również, że Markač i Gotovina są bohaterami wojennymi.

Na słowa prezydenta Nikolića zareagowało również chorwackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w oficjalnym oświadczeniu podkreślając, że podobne wypowiedzi przyczyniają się jedynie do pogorszenia wzajemnych stosunków i że wszyscy, którzy dopuścili się zbrodni, już zostali bądź zostaną ukarani. – W żadnym z tych wypadków nie jest oskarżony naród chorwacki bądź serbski, czy też Chorwaci i Serbowie. Sprawa dotyczy jedynie konkretnych jednostek i konkretnych zbrodni.

Profesor prawa międzynarodowego, Tibor Varadi, odniósł się do kwestii oskarżeń o ludobójstwo, oceniając, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości odrzuci zarówno chorwackie, jak i serbskie oskarżenia o ludobójstwo. – W przypadku Gotoviny istnieją dramatyczne różnice między wyrokiem sądu pierwszej i drugiej instancji, które są dosyć niezwykłe, jednak nawet sąd pierwszego stopnia nie oskarżył Gotoviny o ludobójstwo. (…) jednocześnie żaden Serb nie został skazany ani nawet oskarżony o ludobójstwo – dodał. Dlatego też jego zdaniem oba oskarżenia zostaną odrzucone, a dojście do wzajemnego porozumienia byłoby najlepszym rozwiązaniem dla obu państw. – Czy do tego dojdzie, naprawdę trudno jest określić – podsumował.

Źródło: seebiz.eu, seebiz.eu, seebiz.eu, vecernji.hr, vecernji.hr, b92.net, vesti-online.com

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE