Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Serbski serial spowodował wstrzymanie emisji programów telewizji RTL?

Chorwacja: Serbski serial spowodował wstrzymanie emisji programów telewizji RTL?

 

Decyzją chorwackiej Rady Mediów Elektronicznych [VEM] emisja programów nadawanych przez jedną z trzech największych stacji telewizyjnych w tym kraju – chorwacką RTL, zostanie przerwana. Jako oficjalny powód podjęcia takich działań podano ignorowanie przez tę stację upomnień otrzymywanych od Rady w poprzednich latach. Uwagi dotyczyły głównie zbyt małej liczby programów informacyjnych w telewizyjnej ramówce. Zgodnie z umową podpisaną w 2005 r., na mocy której stacja otrzymała koncesję, tego typu emisje powinny zajmować nie mniej niż 18% całego czasu antenowego. Według pracowników chorwackiej RTL, problemy z Radą zaczęły się przed dwoma laty, gdy jej przewodniczącym został Zdenko Ljevak. Wtedy też zakwestionowano informacyjny charakter dwóch programów stacji: „Exkluziv” i „Exploziv”. Pierwszy z nich zdjęto z anteny, natomiast „Exploziv” nadal uznawany jest przez Radę za rozrywkowy, a nie informacyjny. Z taką interpretacją nie zgadzają się władze telewizji.

– Nie pozostało nam nic innego, jak tylko wyłączyć nadajnik stacji telewizyjnej RTL – twierdzi przewodniczący VEM, Zdenko Ljevak. I dodaje:

– W tym momencie trudno mi powiedzieć, jak długo na ich kanale będzie panowała ciemność, ponieważ decyzję o tym podejmiemy w ciągu najbliższych dwóch tygodni na następnym posiedzeniu Rady Mediów Elektronicznych. Ale tak, mogę potwierdzić, że byliśmy zmuszeni do sięgnięcia po tak drastyczne środki, ponieważ ludzie z telewizji RTL pozostawali głusi na nasze ostrzeżenia.

Pracownicy ukaranej stacji twierdzą, że nie otrzymali żadnego oficjalnego oświadczenia o wyłączeniu ich nadajnika.

– Prowadzimy konstruktywne rozmowy z Radą i nie widzimy w tej chwili powodu aby pozbawić nas koncesji na nadawanie programu – powiedziała rzecznik prasowa RTL Nataša Roksandić.

Konflikt między VEM a stacją RTL zaostrzył się na początku 2012 r., kiedy zastrzeżenia Rady wzbudziło nadawanie przez tę telewizję serbskiego serialu Zorana Čalića „Žikina dinastija” bez chorwackich napisów. Wówczas przedstawiciele trzech największych krajowych telewizji – HTV, Nova TV i RTL, podobnie jak Chorwackie Centrum Audiowizualne i część językoznawców, stwierdzili, że dodawanie chorwackich tłumaczeń do filmów i seriali z Serbii czy Bośni nie ma sensu. Podkreślano m.in. fakt, iż standardowy język serbski jest dla mieszkańców stołecznego Zagrzebia bardziej zrozumiały od niektórych dialektów chorwackich. Zwracano również uwagę na to, że w 2011 r. różne chorwackie stacje telewizyjne emitowały serbskie i bośniackie filmy bez napisów, co nie wywołało żadnej reakcji ze strony Rady.

 

Tekst: jutarnji.hr, vecernji.hr, glas-javnosti.rs, tłum. i red. Magdalena Pazdańska

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE