Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Sieć „Kerum” przestaje istnieć

Chorwacja: Sieć „Kerum” przestaje istnieć

11 sklepów Željka Keruma, znanego przedsiębiorcy i burmistrza Splitu, zostało kupionych przez sieć sklepów „Prehrana” – potwierdza dyrektor firmy Zvonko Tičarić. Informacja, że ta mała firma wykupiła sklepy funkcjonujące pod rozpoznawalną marką „Kerum”, zaskoczyła specjalistów rynku detalicznego.

Sieć sklepów spożywczych Tičaricia rozwija się na rynku chorwackim od 4 lat i działa pod patronatem zagrzebskich piekarni „Klara”. Josip Plodinec- właściciel piekarni, parę lat temu okrzyknięty przez chorwackie media „królem chleba”, został też współwłaścicielem byłych sklepów Željka Keruma. Transakcja ta wzmocni pozycję sieci Plodinca, który planuje przejąć 20% krajowego rynku sprzedaży chleba i wypieków piekarniczych.

- Sklepy „Prehrana” przejmują 11 sklepów w Zagrzebiu wraz ze wszystkimi pracownikami zatrudnionymi przez Keruma. Z tymi sklepami, „Prehrana” będzie mieć w Zagrzebiu łącznie 83 punkty sprzedaży, a planujemy dalej rozszerzać swoją działalność – powiedział Zvonko Tičarić, nie chcąc nic powiedzieć o aspekcie finansowym całego procederu.

Sprzedaż majątku Keruma o wartości ok. 400 mln EUR rozpoczęła się już przed paroma miesiącami. Prócz sieci sklepów detalicznych „Kerum”, na sprzedaż wystawione zostały m. in.: centrum biznesowe „Joker”, jego pierwszy supermarket „Lora”, centrum sprzedaży „Kotekst” w Splicie, turystyczne projekty – plaża w dzielnicy Bačvice i Dujmovača, gdzie planował wybudować centrum „Keri”, kino „Central” w Zagrzebiu, restauracja „Šumski dvor ” i willa „Tuškanac”.

- Podkreślam, że kapitał grupy Kerum jest 3 razy większy od zobowiązań i każdy nasz partner jest bezpieczny we współpracy z nami. Nigdy nie spoźniliśmy się ze spłatami zobowiązań – mówi Željko Kerum, jeden z najbogatszych ludzi w Chorwacji, jednocześnie przyznając się, że sprzedaje swój majątek.

Źródła: danas.net.hr, seebiz.eu

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE