Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Słodko-gorzkie świętowanie wstąpienia do Unii
Chorwacja w UE - tportal.hr

Chorwacja: Słodko-gorzkie świętowanie wstąpienia do Unii

Łącznie 170 zagranicznych gości będzie w niedzielę 30 czerwca na zagrzebskim Placu Bana Josipa Jelačića świętować poniedziałkową akcesję Chorwacji do UE – podano na konferencji prasowej poświęconej organizacji obchodów tego wydarzenia w chorwackiej stolicy. Zaproszenie na uroczystość przyjęło m.in. 15 przywódców państw, 3 przewodniczących parlamentów, 13 premierów, 12 wicepremierów, 7 ministrów spraw zagranicznych oraz 20 innych wysoko postawionych osobistości.

Złośliwi oficjalne obchody wejścia Chorwacji do UE nazywają „największym spotkaniem przedstawicieli zrujnowanych gospodarek w historii Unii, do których w poniedziałek dołączy Chorwacja”, a to ze względu na zapowiedzianą obecność w Zagrzebiu głów państw borykających się z ogromnymi problemami. Chodzi przede wszystkim o prezydentów: zmagającej się z kryzysem i rekordowym bezrobociem (27,2%) Grecji, znajdującego się na skraju bankructwa Cypru, nieradzącej sobie z wszechobecną korupcją Rumunii, ratującej się przed widmem bankructwa przez sprzedaż największych i najbardziej rozpoznawalnych rodzimych przedsiębiorstw i marek Słowenii czy dotkniętych największym kryzysem gospodarczym od czasu wstąpienia do Unii Włoch (spadek PKB o 2,3%, bezrobocie powyżej 10%). Swój przyjazd do Zagrzebia potwierdzili również przywódcy innych ubogich krajów regionu Bałkanów – Serbii, Czarnogóry, Macedonii, Albanii, Kosowa.

Wiele mówi się także o wielkiej nieobecnej Angeli Merkel, która zaledwie na kilka dni przed uroczystością odwołała zapowiedziane wcześniej przybycie, a do chorwackiej stolicy w swoim zastępstwie wydelegowała ministra stanu w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Michaela Linka. Jako oficjalny powód nieobecności kanclerz Merkel w Zagrzebiu podano „brak czasu”, nieoficjalnie mówi się jednak, że powodem jej rezygnacji z przyjazdu na uroczystość jest odmówienie przez rząd premiera Milanovicia ekstradycji do Niemiec Josipa Perkovicia – byłego pracownika jugosłowiańskich służb specjalnych oskarżonego o zabójstwo chorwackiego emigranta Stjepana Djurekovicia. Nieobecność orędowniczki chorwackiego członkostwa w Unii komentowana jest jako niepokojący sygnał dla władz nowego członka Wspólnoty Europejskiej.

Mimo nie do końca sprzyjającej atmosfery towarzyszącej wstąpieniu Chorwacji do UE, Chorwaci zapowiedzieli huczne świętowanie tego wydarzenia. Poza Zagrzebiem uroczyste koncerty odbędą się w niedzielę w Vukovarze (wystąpią Prljavo kazalište i Colonia), w Rijece (o północy odśpiewana zostanie „Oda do radości”), w Dubrowniku (z udziałem m.in. Severiny) oraz w Berlinie, gdzie zagrają Gibonni.

Źródła: dnevnik.hr, dnevno.hr, slobodnadalmacija.hr, dalje.comhrt.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE