Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Chorwacja – Słowenia: Jest porozumienie w sprawie Banku Lublańskiego
SLOVENIA - BANK

Chorwacja – Słowenia: Jest porozumienie w sprawie Banku Lublańskiego

Chorwacka minister spraw zagranicznych i europejskich, Vesna Pusić i słoweński sekretarz stanu, Tone Kajzer, podpisali propozycję decyzji o przyjęciu Memorandum o Zgodzie pomiędzy Rządem Republiki Chorwacji i Rządem Republiki Słowenii. W poniedziałek, 11 marca Memorandum zostanie podpisane przez premiera Chorwacji, Zorana Milanovicia i jego słoweńskiego odpowiednika, Janeza  Janšy.

W Memorandum znajduje się rozwiązanie kwestii Banku Lublańskiego. Chorwacja wstrzyma wszystkie procesy wytoczone na jej terenie przez Zagrzebski Bank Gospodarczy (PBZ) i Bank Zagrzebski (ZaBa) Bankowi Lublańskiemu, zgadzając się na to, aby spór finansowy rozwiązany był na zasadzie sukcesji, o co strona słoweńska zabiegała od samego początku. Jednocześnie strona chorwacka nie wycofała całkowicie swoich oskarżeń, lecz jedynie je wstrzymała, więc, teoretycznie, gdyby nie doszło do ratyfikacji, procesy mogą zostać wznowione.

W ten sposób spełnione zostały postulaty Słowenii, która w obecnej sytuacji ratyfikuje chorwacki Traktat Akcesyjny najprawdopodobniej jeszcze przed końcem miesiąca.  Szykujące się zmiany w słoweńskim rządzie nie powinny mieć na to żadnego wpływu.

Rozwiązywanie kwestii Banku Lublańskiego na zasadzie sukcesji nie oznacza końca negocjacji, bowiem będą one kontynuowane z udziałem Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Bazylei, gdzie już raz w tej sprawie doszło do fiaska negocjacji.

Zarówno Milanović, jak i Pusić podkreślają, iż spór o tę kwestię trwał zbyt długo, a na obecnym rozwiązaniu nie traci żadna ze stron.

Źródło: seebiz.eu, seebiz.eu, vecernji.hr, vecernji.hr, poslovni.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE