Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Chorwacja-Słowenia: Kompromis w temacie Banku Lublańskiego?

Chorwacja-Słowenia: Kompromis w temacie Banku Lublańskiego?

Mimo, iż oficjalny rezultat rozmów chorwackich i słoweńskich ekspertów na temat problemu Banku Lublańskiego nie został jeszcze ogłoszony, do opinii publicznej przedostały się informacje na temat propozycji którą przedstawią rządom obu państw Zdravko Rogić i Franc Arhar.

Mianowicie, jak podają chorwackie media, eksperci zaproponowali model, wedle którego  Słowenia miałaby zwrócić Chorwacji dług  w wysokości  278,7 mln EUR i to w ciągu 30 lat, a Chorwacja w zamian za to odstąpiłaby od żądań wypłaty odsetek od tego długu, których wysokość sięga obecnie 421 mln EUR.

W latach 90-tych, gdy Bank Lublański wycofał się z Chorwacji, jego klienci zdecydowali się przenieść swoje oszczędności do banków chorwackich. W latach 1994-2005 rząd Chorwacji stopniowo wypłacał z budżetu te pieniądze (czyli 278,7 mln EUR) wybranym przez klientów bankom.

Chorwackie media skomentowały tę decyzję jako „racjonalną” – Chorwacja w zamian za odzyskanie długu nie tylko zrezygnowałaby z ubiegania się o wypłatę odsetek, ale też zaoferowałaby Słowenii wyjątkowo korzystne warunki spłaty długu (30 lat, podczas gdy rząd Chorwacji wypłacił tę kwotę w ciągu 10 lat).

Mimo to Słowenia wciąż nalega, aby od rozwiązania tego problemu uzależnić rozpoczęcie procesu ratyfikacji Traktatu Akcesyjnego. W dodatku zaproponowane przez Rogicia i Arhara rozwiązanie nie obejmuje tych klientów Banku Lublańskiego, którzy z różnych przyczyn nie wycofali swoich oszczędności z tego banku i którzy żądają ok. 160 mln EUR z odsetkami bezpośrednio od banku.

Źródło: jutranji.hr, poslovni.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE