Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Chorwacja: Słowenia ratyfikowała Traktat Akcesyjny
Hrvatska_EU - ekapija.ba

Chorwacja: Słowenia ratyfikowała Traktat Akcesyjny

Słoweński parlament jednogłośnie ratyfikował chorwacki Traktat Akcesyjny. Na posiedzeniu obecny był również premier Chorwacji, Zoran Milanović, i chorwacka minister spraw zagranicznych i europejskich, Vesna Pusić.

Wydarzenie to zostało odebrane jako początek nowej ery w stosunkach chorwacko-słoweńskich. – Dziś jest ważny dzień dla Chorwacji i Słowenii. To nowy rozdział w naszych stosunkach – powiedział słoweński minister spraw zagranicznych, Karl Erjavec. – Nie wyobrażam sobie w nadchodzących latach lepszego współpracownika niż Słowenia  – wtórował mu Zoran Milanović, a słoweńska premier, Alenka Bratušek podkreślała swoje zadowolenie z faktu, że jej pierwszym gościem po objęciu urzędu był właśnie chorwacki premier.

Słowenia jest 23 z 27 krajów UE, które podpisały chorwacki Traktat Akcesyjny. Ratyfikacja stała pod znakiem zapytania z powodu trudności z ustaleniem granicy między państwami a także problemów związanych z kwestią Banku Lublańskiego. Te ostatnie w pewnym momencie stały się kartą przetargową w sprawie ratyfikacji, co zaważyło na wzajemnych stosunkach. Ratyfikacja jest zatem traktowana jako symboliczne zakończenie wszelkich napięć na linii Chorwacja – Słowenia.

Źródło: seebiz.eu, seebiz.eu, vecernji.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE