Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Chorwacja – Słowenia: Słoweński parlament przyjął memorandum w sprawie granicy

Chorwacja – Słowenia: Słoweński parlament przyjął memorandum w sprawie granicy

Vesna Pusic i Karl Erjavec-dnevnik.si

 

Podczas specjalnego, zamkniętego posiedzenia słoweńskiego parlamentu w poniedziałek 04.02, przyjęto memorandum dotyczące granicy z Chorwacją, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Za takim rozwiązaniem opowiedziała się zdecydowana większość, bo aż 70 posłów (5 było przeciwnych).

Minister spraw zagranicznych Słowenii, Karl Erjavec, wyraził nadzieję iż dzięki temu Słowenia zdąży wysłać dokument do Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze przed upływem ostatecznego terminu, który przypada na 11 lutego. W dokumencie poruszona została przede wszystkim kwestia granicy morskiej, a konkretnie styku słoweńskich wód z wodami międzynarodowymi i potwierdzenia, że taka sytuacja miała miejsce od momentu ogłoszenia przez Słowenię niepodległości. Jednocześnie odrzucono sugerowane poprawki dotyczące granicy na lądzie.

– To jest zwycięstwo profesjonalizmu nad polityką – skomentował Karl Erjavec. Z takiego obrotu spraw wydaje się być zadowolony również premier Słowenii, Janez Janša, który oznajmił, że Słowenia maksymalnie wykorzystała istniejące pole manewru w ramach porozumienia o arbitrażu i wzmocniła w ten sposób swoją pozycję.

Chorwację postępowanie arbitrażowe kosztowało dotychczas 967 tys. EUR, Słowenię – 2,3 mln EUR.

Źródło: vecernji.hr, poslovni.hr, seebiz.eu, delo.si

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE