Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Stosunki węgiersko-chorwackie przykładem dobrych stosunków sąsiedzkich

Chorwacja: Stosunki węgiersko-chorwackie przykładem dobrych stosunków sąsiedzkich

Obchody dnia chorwackiego w Pécsu stały się okazją do spotkania i rozmów między prezydentem Węgier Jánosem Áderem a głową państwa chorwackiego Ivo Josipovicem. Politycy wspólnie podkreślili dobre stosunki panujące pomiędzy ich krajami, które mogą stanowić przykład do naśladowania dla innych państw.

Daleko szukać można przykładów na to, aby dwa kraje od wieków żyły obok siebie bez wojny i sporów […] Ta tradycja zobowiązuje nas do tego, abyśmy utrzymali dobre stosunki sąsiedzkie, szczególnie jeśli, miejmy nadzieję, Chorwacja za pół roku stanie się członkiem Unii Europejskiej – oświadczył Áder.

Prezydent Węgier dodał także: Węgry poparły kandydaturę Chorwacji nie zgłaszając żadnych zastrzeżeń, a podczas prezydencji węgierskiej starały się przyspieszyć rozmowy o przystąpieniu sąsiada do Unii Europejskiej.

Podczas rozmów prezydenci poruszyli temat m.in. rozwoju połączenia kolejowego między Budapesztem a Rijeką, które ma znaczenie zarówno dla transportu osobowego jak i towarowego oraz połączenia gazowego między dwoma krajami. Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego ważne jest, aby przepływ gazu możliwy był w obydwu kierunkach.

Wierzymy w to, iż 1 lipca 2013 r. staniemy się pełnoprawnym członkiem UE. Wraz z tym otwierają się naukowe i gospodarcze możliwości – oświadczył Ivo Josipović. Podczas konferencji prasowej podziękował także sąsiadom za wsparcie, jakiego udzielali Węgrzy Chorwacji na jej drodze do integracji z Unią Europejską.

Tematem rozmów stała się również kwestia mniejszości węgierskiej i chorwackiej, których wspieranie zacieśnia przyjazne stosunki. Prezydent Węgier obiecał wsparcie przy utworzeniu centrum kultury chorwackiej w Budapeszcie, prosząc jednocześnie o pomoc przy organizacji podobnego centrum węgierskiego w Zagrzebiu.

źródło: hvg.hu

About Agata Wojtkowiak

KOMENTARZE