Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Strajk na lotnisku w Zagrzebiu

Chorwacja: Strajk na lotnisku w Zagrzebiu

Zagrzeb| 17 listopada 2011 r.

W piątek 18 listopada w godzinach od 11 do 16 lotnisko w Zagrzebiu będzie zamknięte dla ruchu z powodu strajku pracowników.
Związki zawodowe zdecydowały o organizacji strajku po fiasku negocjacji z zarządem instytucji. Piątkowe zaprzestanie pracy ma być jedynie ostrzeżeniem, gdyż jeśli żądania związków zawodowych nie zostaną spełnione od poniedziałku rozpocznie się strajk generalny, trwający codziennie przez 24 godziny – aż do spełnienia żądań. Z powodu braku możliwości startowania bądź lądowania samolotów przez czas trwania strajku Zagrzebiowi grozi chaos komunikacyjny.
Mladen Mesić z Niezależnego Zawodowego Związku Pracowników Lotnisk Chorwackich (NSSAOOH) poinformował, iż lotnisko będzie zablokowane w piątek od godziny 11 do 16, gdyż w tym czasie pracownicy będą przebywać w swoich miejscach pracy, ale nie będą tej pracy wykonywać. Związki zawodowe przeprowadziły niedawno referendum dotyczące strajku, na którym pojawiło się 80% z 1100 pracowników, a 98% z nich opowiedziało się za strajkiem.
Zarząd lotniska twierdzi, iż próby negocjacji zakończyły się fiaskiem, gdyż związki zawodowe w ostatniej chwili przedstawiły uzupełnienie umowy negocjacyjnej, które dla zarządu było nie do przyjęcia.
Związkowcy żądają usunięcia dyrektora lotniska, Tonči Peovića, który naraził się nie tylko swoją kontrowersyjną umową menadżerską (obejmującą np. pokrywanie kosztów prania jego ubrań podczas podróży służbowych), ale także osiąganiem przez lotnisko słabszych wyników finansowych, obsadzaniem na wysoko płatnych stanowiskach swoich krewnych. Z drugiej strony, za jego rządów odnotowany został znaczny wzrost ruchu lotniczego – od początku 2011 roku nawet o 14%. Związki zawodowe są przeciwne także planowanemu partnerstwu publiczno-prywatnemu na lotnisku.

Tekst: vecernji.hr, tłum. i red. Karolina Włodarczyk

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE