Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Sukces projektu „Spółka z o.o. za 10 kun”
10 HRK - vecernji.hr

Chorwacja: Sukces projektu „Spółka z o.o. za 10 kun”

Aż 6082 spółek z o.o. z kapitałem początkowym 10 HRK (5,5 PLN) zarejestrowano w Chorwacji w pierwszym roku działania ustawy umożliwiającej  rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej bez kapitału początkowego, a żadna z nich nie zakończyła swojej działalności działalności. Z 451 nowych firm, które w roku 2012 złożyły sprawozdania finansowe, 309 odnotowało dochód, z czego tylko w przypadku 21 wyniósł on ponad 75 tys. HRK (41.250 PLN). Jeśli chodzi o zysk, to odnotowało go 197  firm – w tym dwie w wysokości ponad 75 tys. HRK (41.250 PLN). Straty przyniosło 240 firm.

Chorwacki rządowy projekt tanich spółek z o.o. skierowany jest przede wszystkim do tych, którzy chcą się sprawdzić w roli przedsiębiorców i mają dobry pomysł na własną działalność gospodarczą, ale nie dysponują dużym kapitałem startowym.

 – Ważne jest założenie, że większość tych spółek z czasem stanie się silnymi finansowo firmami i będzie tworzyć nowe miejsca pracy – stwierdziła członkini Chorwackiego Związku Pracodawców (Hrvatska udruga poslodavaca) Anna Brusić.

Projekt zakładania spółek za 10 kun dobrze oceniają również członkowie Chorwackiej Izby Gospodarczej (Hrvatska gospodarska komora – HGK). Jak podkreślają, przyczynia się on do stworzenia bardziej przyjaznego klimatu inwestycyjnego w Chorwacji. Zdaniem specjalistów z HGK-u to ułatwienie zachęciło wiele osób do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, zapobiegło nierejestrowaniu działalności, jak również przyczyniło się do zmniejszenia odpływu rodzimych przedsiębiorców z Chorwacji.

Jednak słychać też głosy studzące entuzjazm zwolenników tej zmiany w prawie. Zdaniem prawnika specjalizującego się w prawie handlowym Mićo Ljubienki, jest to dobry pomysł w przypadku biznesów „studenckich”, czy projektów typu start-up, ale w innych wypadkach symboliczny kapitał początkowy firmy jest fikcją.

 – Jeśli ktoś rozpoczyna własny biznes, oprócz pomysłu musi mieć jakiś kapitał – własny lub z kredytu. Gdy zaczynasz prowadzić firmę musisz mieć jakiś lokal, opłacić media, podatki… Jeśli nie ma takiego kapitału, to nie widzę możliwości by z 10 kunami na starcie można było stworzyć obiecującą firmę – uzasadnia swój sceptycyzm Ljubienko.

Źródło: vecernji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE

byc moze padaja takie sceptyczne stwierdzenia, bo ktos ma na celu odwiesc nas od decyzji zakladania spolek wlasnie tam.