Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Supermarkety coraz większą konkurencją dla piekarni

Chorwacja: Supermarkety coraz większą konkurencją dla piekarni

45,5% mieszkańców Chorwacji kupuje pieczywo w supermarketach. Tylko o 1,5% więcej Chorwatów woli go kupić w piekarni. 6,4% piecze chleb w domu, a 1% w ogóle nie konsumuje pieczywa – wynika z ankiety przeprowadzonej przez czasopismo „Ja TRGOVAC”.

Konsumpcja pieczywa w Chorwacji jest bardzo wysoka: 81,8% mieszkańców je chleb codziennie. 13,3% spożywa pieczywo regularnie, ale nie każdego dnia. 2,3% je chleb przynajmniej raz w tygodniu, a rzadziej jedynie 2,8%. Przeciętny Chorwat zjada w tygodniu 1 kg i 360 g chleba.

Zwolennicy kupowania chleba w supermarketach w większości (69,6%) kierują się rzekomą wyższą jakością wyrobów. 19,6% ankietowanych kupuje chleb w marketach z powodów praktycznych, 8,7% dlatego, że pieczywo jest tam smaczniejsze. 7,6% ankietowanych kierowało się w wyborze ceną.

Wśród osób kupujących pieczywo w piekarniach, 50% twierdzi, że chleb tam kupowany jest wyższej jakości, a dla 42,1% osób jest to po prostu praktyczniejsze. Dla 13,7% pieczywo z piekarni jest smaczniejsze. Tylko 5,3% uważa, że kieruje się w wyborze niższą ceną.

Wśród sieci piekarni największą rozpoznawalność mają: Mlinar (27,25%), Klara (21%), PanPek (14,3%), Dubravica (7,5%), Klas (5,5%) i Kruna (5,3).

Tekst: seebiz.eu, vecernji.hr, dzs.hr, tłum i red. Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE