Home / Bałkany / Chorwacja / Wzburzenie w Chorwacji po słowach serbskiego prezydenta elekta

Wzburzenie w Chorwacji po słowach serbskiego prezydenta elekta

Nowo wybrany prezydent Serbii Tomislav Nikolić stwierdził w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że Vukovar był (część mediów chorwackich podała: „jest”) serbskim miastem i Chorwaci nie mają po co tam wracać. Taką wiadomość potwierdził autor wywiadu, dziennikarz Michael Martens, który, jak twierdzi, zapytał prezydenta, czy wie, że w Vukovarze jest teraz więcej Serbów niż 10 lat temu. W wywiadzie dla telewizji HRT dodał, że pytanie zawierało również sugestię (niezawartą w opublikowanej wersji wywiadu), że Chorwaci, w przeciwieństwie do Serbów, niechętnie tam wracają.

Kancelaria prezydenta zaprzeczyła, jakoby taka wypowiedź padła z ust Nikolicia i nazwała to „podłym kłamstwem”. Z kolei Martens zapewnił, że posiada nagranie całego wywiadu, na co prezydent odrzekł, iż może je opublikować bez jego autoryzacji.

Tymczasem wypowiedź ta wywołała silną reakcję w Chorwacji, co zauważone zostało również przez media niemieckie. Vesna Pusić, minister spraw zagranicznych, oznajmiła, iż wypowiedź ta była „szokująca i dla Chorwacji absolutnie nie do przyjęcia”. Podkreśliła, iż współpraca obu państw jest ważna nie tylko dla nich samych i ich obywateli, lecz również dla sytuacji w całym regionie. W tym celu chęć współpracy musi być widoczna po obu stronach.

Z kolei prezydent Ivo Josipović podkreślił, że Vukovar jest miastem otwartym dla każdego, kto chce tam mieszkać, niezależnie od narodowości. Dodał iż jest gotów współpracować z nowym prezydentem Serbii i że taka współpraca jest możliwa pod warunkiem, iż nie będzie wątpliwości co do poszanowania chorwackiej integralności terytorialnej.

We wspomnianym wywiadzie Nikolić podkreślił, iż szanuje ustalone i uznawane na arenie międzynarodowej granice tak Chorwacji, jak i Bośni i Hercegowiny, a „marzenie o Wielkiej Serbii”, które deklarował wcześniej, jest marzeniem „na którego spełnienie nie można sobie pozwolić.”

Tekst kontrowersyjnego wywiadu (w języku niemieckim) znajduje się tutaj.

 

Źródło: vecernji.hr, seebiz.eu, seebiz.eu, tportal.hr, faz.net

 

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE