Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: „Teodor” spowodował milionowe straty w Rijece
Bura-nosi-sve-pred-sobom-Ozlijedena-41-osoba-od-toga-13-tesko-a-dvojica-radnika-bore-se-za-zivot_ca_large

Chorwacja: „Teodor” spowodował milionowe straty w Rijece

 

Ogromne straty poniosły trzy regiony Chorwacji – Istria, Kvarner oraz obszar Velebitskiego Kanału po przejściu w dniu 11 listopada silnego wiatru zwanego „burą”. Wiejąca z prędkością dochodzącą do 250 km/h wichura została określona mianem „Cyklon Teodor”. Tak stowarzyszenie Crometeo nazwało cyklon, który w dniach 10-12.11.2013 nawiedził Rijekę.

Państwowy serwis hydrometeorologiczny ogłosił w tym rejonie czerwony, najwyższy poziom ostrzeżenia, a kolorem pomarańczowym zaalarmowano regiony miast Lika, Split i Zagrzeb.

Zamknięta została obwodnica Rijeki i studencki kampus na Trstat, a ruch w mieście i na morzu został niemal całkowicie zatrzymany. Bura była najmocniej odczuwalna na moście Krk.

Straty w Rijece szacuje się wstępnie na ponad 5 mln HRK [ok 2,7 mln PLN]. Pomimo tak wielkich szkód nie ogłoszono w mieście klęski żywiołowej. Według przepisów straty musiałyby przekroczyć 20% dochodu budżetu miasta.

Jeszcze przez tydzień od mającego miejsce załamania pogody usuwano kilkaset połamanych drzew. Na terenie całego miasta odnotowano  uszkodzenia oświetlenia publicznego. Przyjęto ponad sto zgłoszeń uszkodzonych samochodów. Część miasta była pozbawiona energii elektrycznej.

Z raportu Centrum Szpitala Klinicznego z dnia 11. listopada wynika, że przyjęto 34 ranne osoby, w tym osiem z poważnymi obrażeniami, a trzy w stanie zagrażającym życiu. Strażacy uczestniczyli w 349 interwencjach, usuwając połamane drzewa i szkody związane ze zniszczeniami obiektów i linii elektrycznych.

Takiego załamania pogody w Rijece nie notowano od pięćdziesięciu lat. Aktualne prognozy pogody znów ostrzegają w regionie Kvarneru o silnych podmuchach wiatru.

Źródła: radio.hrt.hr, tportal.hr, mojarijeka.hr, dnevnik.hr

 

 

 

 

 

 

About Elżbieta Wala

Absolwentka filologii słowiańskiej z Bielska-Białej. Zawodowo pilot wycieczek, głównie na kierunki bałkańskie oraz beskidzki przewodnik górski. Prowadzi pasjonacki blog podróżniczy przepilotka.com z wyjazdów na Bałkany, do Czech i w Beskidy, inspirując czytelników do poznawania tych terenów. Uważa, że nowe miejsca najlepiej poznaje się przez smakowanie lokalnych potraw, słuchanie muzyki i rozmowy z ludźmi. Jeśli nie ma jej w Chorwacji, to jest w górach - tam się wspina, jeździ na rowerze, zimą na skiturach lub po prostu odpoczywa.
KOMENTARZE