Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: UE będzie negocjować taryfy celne z państwami CEFTA

Chorwacja: UE będzie negocjować taryfy celne z państwami CEFTA

Utrzymanie korzystnej polityki celnej z sąsiednimi państwami należącymi do CEFTA stanowi jedno z najważniejszych zadań stojących przed rządem Zorana Milanovicia po wejściu Chorwacji do UE. Dotychczasowe członkostwo w CEFTA regulowało warunki eksportu dóbr i usług do wszystkich krajów bałkańskich, będących najważniejszymi partnerami gospodarczymi Chorwacji. Wraz z wejściem do UE, Chorwację będą natomiast obowiązywać bilateralne umowy międzynarodowe zawarte między UE a poszczególnymi krajami, których warunki mogą okazać się mniej korzystne niż dotychczasowe umowy handlowe.

Wicepremier Neven Mimica zapewnia jednak, że rząd dokłada wszelkich starań, aby utrzymać dotychczasowe warunki polityki celnej pomiędzy Chorwacją a krajami CEFTA. Rządowy projekt w pełni popiera także Komisja Europejska, której przedstawiciele zapewnili, że wraz z końcem okresu wakacyjnego rozpoczną się negocjacje z sąsiednimi państwami należącymi do CEFTA. Negocjacje będą miały na celu podtrzymanie zerowego cła importowego oraz eksportowego, głównie na produkty z sektora rolno-spożywczego. Komisja Europejska zapewnia także, że będzie bezpośrednio reprezentować interesy Chorwacji w rozmowach z poszczególnymi państwami, aby wynegocjować możliwie najlepsze warunki handlowe.

Rząd Zorana Milanovicia przyznał polityce celnej najwyższy priorytet, ponieważ w razie braku porozumienia pomiędzy Chorwacją a państwami CEFTA istnieje realne ryzyko, że część lokalnych producentów oraz przedsiębiorców z sektora spożywczego, w celu uniknięcia dodatkowych opłat celnych, przeniesie swój interes na terytorium państw sąsiednich.

 

Źródło: seebiz.eu

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE