Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Ułatwienia dla przedsiębiorców i 50 tys. nowych miejsc pracy do końca 2013 r.

Chorwacja: Ułatwienia dla przedsiębiorców i 50 tys. nowych miejsc pracy do końca 2013 r.

Utworzenie 50 tys. nowych miejsc pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach i 7 tys. nowych przedsiębiorstw do końca 2013 r. – te cele nowo utworzonego ministerstwa Przedsiębiorczości i Handlu przedstawił na konferencji prasowej minister Gordan Maras.

Na wsparcie małej i średniej przedsiębiorczości w 2012 r. zostanie przeznaczonych 30 mln HRK (ok. 175 mln PLN). Dla nowych przedsiębiorców przewidziano udogodnienia takie jak: zerowa stawka podatku na zysk z reinwestycji, zwolnienie z opłacania składek odprowadzanych z wynagrodzenia przez pierwsze dwa lata dla każdego nowo powstałego miejsca pracy, podwyższenie (do 230 tys HRK – ok 133 tys. PLN) progu zwalniającego z podatku od towarów i usług, niższa stopa VAT dla np. działalności dotyczących hotelarstwa i turystyki.

Minister planuje także wprowadzić ułatwienia, które pomogą w otwieraniu nowych przedsiębiorstw oraz przyśpieszą realizacje inwestycji, poprzez przedzielenie specjalnego menadżera w ministerstwie dla każdego projektu wartego min. 20 mln HRK (ok. 11,5 mln PLN).

Plan promocji przedsiębiorczości w 2012 r. przewiduje pomoc dla ponad tysiąca przedsiębiorców i handlowców, inwestycje w infrastrukturę o wartości 500 mln HRK (ok. 290 mln PLN) dla 50 nowych projektów oraz program szkoleniowy dla ponad trzech tysięcy przedsiębiorców. Minister Maras za priorytet uważa pomoc w uzyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej. W planie jest założenie centrum regionalnego ds. rozwoju przedsiębiorczości o wartości 30 mln EUR, którego budowa zostanie pokryta z funduszy strukturalnych. Obiekt prawdopodobnie powstanie na kampusie Borongaj w Zagrzebiu. Przewidziany czas ukończenia prac to 1 stycznia 2015 roku.

Minister Gordan Maras ogłosił też powołanie Agencji ds. Przedsiębiorczości, Inwestycji i Konkurencji [APIK], która będzie współpracować z Ministerstwem Gospodarki,  Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Ministerstwem Nauki, Edukacji i Sportu. Do zadań agencji należałoby pozyskiwanie firm gotowych zainwestować w przedsiębiorstwa produkcyjne o potencjale eksportowym.

Tekst: seebiz.eu, tłum. i red. Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE