Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Ułatwienia przy zakładaniu spółki z o.o.

Chorwacja: Ułatwienia przy zakładaniu spółki z o.o.


Powstanie „czarnej listy”, na którą trafi około 20 tys. przedsiębiorców, którzy doprowadzili swoje firmy do bankructwa, jak również ułatwienia przy zakładaniu nowych spółek z o.o. – to zmiany, nad którymi pracuje chorwackie Ministerstwo Finansów. Planowane reformy mają na celu poprawę sytuacji gospodarczej w kraju i ułatwienie nowym przedsiębiorcom rozpoczęcia działalności gospodarczej.
W celu „oczyszczenia” chorwackiego rynku z nieuczciwych właścicieli zadłużonych firm, które poza nieuregulowanymi opłatami nie posiadają majątku ani nie zatrudniają pracowników, chorwacki rząd planuje szereg zmian w ustawodawstwie. Najbardziej dotkliwą karą dla właścicieli takich przedsiębiorstw, oprócz m.in. konieczności ogłoszenia upadłości, będzie wpisanie ich na „czarną listę” dłużników, co na mocy nowych przepisów uniemożliwi zarówno im, jak i członkom ich rodzin, rejestrowanie nowych spółek. Zdaniem Ministerstwa Finansów taka groźba będzie mobilizowała przedsiębiorców do pilnowania dyscypliny finansowej.
Z drugiej strony planowane są zmiany w kwestii wymagań od przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Kapitał konieczny do rejestracji nowych spółek z o.o., zamiast wymaganych obecnie 20 tys. HRK [11 tys. PLN], w 2013 r. wynosić będzie prawdopodobnie tylko 10 HRK [5.5 PLN]. Podobne rozwiązanie, tzn. możliwość rejestrowania firm o symbolicznym kapitale w wysokości 1 EUR, funkcjonuje m.in. we Włoszech, Niemczech i Francji.

Źródło: poslovni.hr , vecernji.hr

 

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE