Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Unia grozi sankcjami za „Lex Perković”
Sankcje UE wobec Chorwacji - slobodnaevropa.org

Chorwacja: Unia grozi sankcjami za „Lex Perković”

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding potwierdziła, że Unia gotowa jest nałożyć sankcje na Chorwację za przyjęcie niezgodnych z unijnym prawem przepisów, które ograniczają działanie Europejskiego nakazu aresztowania. Wśród możliwych kar dla tego bałkańskiego kraju wymienia się m.in. zamrożenie 80 mln EUR, które przeznaczone miały być na przygotowanie Chorwacji do przystąpienia do strefy Schengen.

- Jeśli chodzi o fundusze europejskie, nie ma tu straty ani jednego euro. Niektóre partie europejskie nas popierają, inne nie. To jest śliska sprawa, jeszcze kilka dni poświęcimy na konsultacje, by podjąć dobrą dla Chorwacji decyzję – skomentował unijne groźby chorwacki premier Zoran Milanović. Jednak nie milkną głosy, że nieprzyjęcie unijnego prawa w tej kwestii będzie kosztować Chorwację dziesiątki milionów euro.

Kontrowersyjny przepis chorwackich władz nazwany został „Lex Perković” – od nazwiska Chorwata Josipa Perkovicia, byłego agenta tajnych służb Jugosławii odpowiedzialnego za dokonane w 1983 roku zabójstwo Stjepana Đurekovića – jugosłowiańskiego emigranta mieszkającego w Niemczech Zachodnich. Nie był to przypadek odosobniony – szacuje się, że w latach 1970-1989 z rąk rodzimych tajnych służb zginęło co najmniej 22 przebywających poza granicami kraju Jugosłowian, którzy na emigracji krytykowali władze swojej ojczyzny. Przyjęty przez chorwackie władze przepis chroni byłych agentów i uniemożliwia ich ekstradycje do krajów, w których popełnili zbrodnie.

Decyzja o odmowie ekstradycji Perkovicia do Niemiec podjęta została przez chorwacki rząd tuż przed lipcową akcesją tego kraju do UE. Spekulowano wówczas, czy nieobecność kanclerz Merkel na zorganizowanych w Zagrzebiu uroczystych obchodach wstąpienia do Unii nie była efektem tego posunięcia rządu premiera Milanovicia.

Wybrana właśnie na drugą kadencję niemiecka kanclerz stwierdziła, że „chętnie odwiedzi Chorwację”, ale jednocześnie zaznaczyła: „mam nadzieję, iż Chorwacja będzie szanować wszystko, co do czego się mówiliśmy”.

 Źródła: seebiz.eu, vecernji.hr, seebiz.eu, vecernji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE