Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Unijny Komisarz ds. rozszerzenia liczy na chorwacką akcesję w 2013 r.

Chorwacja: Unijny Komisarz ds. rozszerzenia liczy na chorwacką akcesję w 2013 r.

Chorwacja jest na najlepszej drodze do wstąpienia do UE 1 lipca 2013 r. – taką opinię wyraził odwiedzający Zagrzeb unijny Komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Stefan Füle po poniedziałkowym spotkania z chorwackim prezydentem Ivo Josipoviciem. Wizyta Komisarza UE w Chorwacji miała na celu omówienie ostatnich warunków które Chorwacja musi spełnić by stać się członkiem Wspólnoty Europejskiej.

– Jestem przekonany o zaangażowaniu Chorwacji w rozwiązywanie pozostałych problemów które zostały wyróżnione w raporcie Komisji Europejskiej o stanie przygotowań do akcesji – stwierdził Füle.

Jak ocenił unijny Komisarz, wstąpienie Chorwacji do Wspólnoty wpłynie pozytywnie na sytuację i atmosferę w całym regionie, a inne bałkańskie państwa będą mogły czerpać z chorwackich doświadczeń związanych z przystosowaniem się do wymogów unijnych.

– We wspólnym interesie i europejskim, i chorwackim, i całego regionu jest troska o pokój, współpracę i europejskość – stwierdził chorwacki prezydent Ivo Josipović po spotkaniu z unijnym Komisarzem.

Źródła: jutarnji.hr, naslovi.net

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE