Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Uniwersytet w Zagrzebiu na 564 pozycji w rankingu najlepszych uczelni świata

Chorwacja: Uniwersytet w Zagrzebiu na 564 pozycji w rankingu najlepszych uczelni świata

Ranking uczelni - aljazeera.net

Uniwersytet w Zagrzebiu znalazł się na 564 miejscu w rankingu najlepszych uczelni na świecie przygotowanym przez hiszpańskie Centrum Badań Webometrics. W porównaniu z rokiem 2002 obecne inwestycje w szkolnictwo wyższe w Chorwacji są większe o ponad 80%, a według Raportu Komisji Europejskiej procent Chorwatów posiadających wyższe wykształcenie w 2006 r. był podobny do tego w Austrii, na Węgrzech i w Polsce, a wyższy niż w Czechach, Włoszech czy Portugalii.

Spośród wyższych uczelni z regionu Bałkanów w rankingu Webometrics lepiej od Uniwersytetu w Zagrzebiu ocenione zostały: Uniwersytet w Lublanie – 183 miejsce, Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach – 194 miejsce, Bliskowschodni Uniwersytet Techniczny (METU) w Ankarze – 396 miejsce i Uniwersytet Politechniczny w Bukareszcie – 490 miejsce.

W pierwszym tysiącu najlepszych uczelni na świecie znalazły się również: Uniwersytet Sofijski im. św. Klemensa z Ochrydy – 593 miejsce oraz Uniwersytet w Belgradzie – 633 miejsce. Na dalszych pozycjach uplasowały się Uniwersytet Świętych Cyryla i Metodego w Skopje – 1500 miejsce, Uniwersytet w Sarajewie – 1739 miejsce, Uniwersytet w Czarnogórze – 5853 miejsce oraz Uniwersytet w Tiranie – 6740 miejsce.

Badania Webometrics objęły 20 tys. wyższych uczelni z całego świata, a pod uwagę brane były takie kryteria jak wielkość uczelni, jej obecność w świecie akademickim, liczba powstających tam prac naukowych czy ilość zatrudnionych w niej naukowców.

Źródła: aljazeera.net, webometrics.info

 

 

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE