Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja uzależni się od rosyjskich dostaw gazu?

Chorwacja uzależni się od rosyjskich dostaw gazu?

ceny gazu - poslovni.hr

 

Gazprom jest zainteresowany zakupem dwóch firm: Dina Petrokemija i Kutinska Petrokemija – poinformował portal index.hr, powołując się na źródła zbliżone do rządu.

Najpierw, oczywiście, musiałby przejąć tę pierwszą od tureckiej firmy Çalışkan, która nie zamierzała wznowić produkcji w zakładach należących do Dioki Gruop.

Rosyjski Gazprom już od jakiegoś czasu wyraża zainteresowanie inwestycjami w Chorwacji, a jego korzystne oferty spowodowały, że rząd Chorwacji tymczasowo zawiesił plany inwestowania w terminal LNG na wyspie Krk, który był jednym z głównych tematów rozmów podczas niedawnej wizyty w Katarze. Gazprom zainteresowany jest bowiem również działką,  na której miał powstać terminal.

Jeśli Gazpromowi udałoby się zrealizować te plany, Rosja zostałaby jedynym dostawcą gazu dla Chorwacji. Jest to o tyle prawdopodobne, że rosyjskie media podają iż Gazprom mógłby w najbliższym czasie dążyć także do przejęcia chorwackich udziałów w Inie.

Zmianę planów odnośnie budowy terminalu z pewnością odczuje również strona polska, która była zainteresowana inwestowaniem w terminal i poczyniła ku temu pierwsze kroki.

Źródło: index.hr, seebiz.eu, poslovni.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE