Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Chorwacja w rankingu najlepszych miejsc do pracy

Chorwacja w rankingu najlepszych miejsc do pracy

 

Chorwacja zajęła 47. miejsce w rankingu najbardziej sprzyjających miejsc pracy, przeprowadzonym przez amerykański dwutygodnik Forbes. Tym samym, spadła o sześć pozycji w stosunku do ubiegłorocznego notowania. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła Nowa Zelandia, pokonując uprzednio 141 państw z całego świata. Zwycięzca zawdzięcza sukces – jak argumentuje swój wybór Forbes – długotrwałym i stabilnym warunkom pracy jakie zapewnia, które zachęcają przedsiębiorców do inwestowania na tym terenie.

Do sporządzenia rankingu, Forbes brał pod uwagę różne kryteria, szczególnie uwzględniając przy tym prawo własnościowe, wprowadzane innowacje, odprowadzanie podatków, rozwój nowoczesnych technologii, zjawiska korupcji i biurokracji, wolność prywatną, handlową i monetarną, ochronę deponenta i marketing giełdowy.

Listę rankingową przygotowano we współpracy z takimi instytucjami jak CIA, Freedom House, Heritage Foundation, Property Rights Alliance, Transparency International, Bankiem Światowym i Światowym Forum Gospodarczym (WEF).

Wśród dziesięciu państw charakteryzujących się najlepszymi warunkami pracy, na 2. miejscu znalazła się Dania. Zaraz za nią ulokował się Hongkong, i kolejno, Singapur, Kanada, Irlandia, Szwecja, Norwegia, Finlandia i Wielka Brytania.

Lepiej od Chorwacji, która względem zeszłorocznego zestawienia odnotowała sześciopozycyjny spadek, wypadły Republika Czeska, Słowacja i Węgry, zajmując odpowiednio 41., 43. i 46. miejsce w rankingu. Spośród państw byłej Jugosławii, wysokie 23. miejsce zajęła Słowenia, a Macedonia i Czarnogóra uplasowały się na zadowalającej, kolejno 37. i 45. pozycji.

Nieco gorsze notowania zdobyła Bułgaria, zajmując 49. miejsce. Bliscy sąsiedzi Chorwacji, Bośnia i Hercegowina oraz Serbia zajęły dopiero 85. i 90. pozycję w zestawieniu.

 

Źródło: tportal.hr

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE