Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja w stanie głębokiej recesji

Chorwacja w stanie głębokiej recesji

Chorwacki Państwowy Urząd Statystyczny opublikował pierwsze w tym roku dane dotyczące PKB w pierwszym kwartale br., które w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym spadło o 1,3%.

Premier Zoran Milanović potwierdził tą informację na posiedzeniu rządu. Podkreślił, że jest to realny spadek i Chorwacja oficjalnie znajduje się w recesji, ale taka sama sytuacja panuje w znacznej części Europy. Dodał również, iż nie należy o zaistniałą sytuację oskarżać przedsiębiorstw państwowych, ponieważ są one własnością państwa i kieruje nimi rząd, który jest jedynym odpowiedzialnym. Innego zdania był minister finansów Slavko Linić, którego zdaniem odpowiedzialność za ten stan spoczywa wyłącznie na przedsiębiorstwach.

Odnotowany spadek PKB jest niższy od spodziewanego, przewidywano bowiem aż 2,3%. Gorsze prognozy miały jedynie Portugalia i Grecja, a Włochy i Węgry odnotowały spadek na tym samym poziomie co Chorwacja.

Również dyrektor Banku Światowego na Europę Środkową i kraje bałtyckie, Peter Harrold potwierdził informacje o złym stanie chorwackiej gospodarki. – Chorwacja znajduje się obecnie w stanie bardzo głębokiej recesji, ale wejście do Unii Europejskiej w znacznym stopniu zwiększy jej możliwości pozyskiwania środków na rozwój i przyciągania inwestorów – powiedział. Bank Światowy jest zaskoczony nie tyle samym spadkiem gospodarczym, co jego rozmiarami – produkcja przemysłowa spadła w pierwszym kwartale 2012 r. aż o 9,4%.

Wicepremier Branko Grčić wyraził swoją nadzieję, że w drugiej połowie roku uda się zatrzymać spadek PKB doprowadzić do przełomu w zakresie gospodarki. Peter Harrold odmówił komentarza na temat polityki gospodarczej obecnego rządu, stwierdzając jedynie, iż ekipa Milanovicia z pewnością ma dobre zamiary, choć czeka ich jeszcze wiele pracy.

Źródło: vecernji.hr, hrt.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE