Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Wahania cen na rynku spożywczym

Chorwacja: Wahania cen na rynku spożywczym

 

W związku z wprowadzeniem od początku marca 2012 r. nowej, 25% stopy podatku VAT na artykuły spożywcze, ceny większości produktów dostępnych w supermarketach lokalnych sieci handlowych uległy widocznym zmianom.

Odpowiedź rynku spożywczego na podniesienie podatku VAT nie była jednak jednorodna. Podczas gdy ceny większości artykułów pierwszej potrzeby zdecydowanie wzrosły, pewna część produktów utrzymała dotychczasową cenę lub nawet wyraźnie potaniała. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na podniesienie cen niektórych produktów spożywczych był stały wzrost kosztów energii oraz paliwa, jak też ogólny kryzys chorwackiej gospodarki. Według wszelkich prognoz, niekorzystna sytuacja na rynku spożywczym może utrzymać się przez 4-5 miesięcy i bezpośrednio wpłynie na zachowanie konsumentów, wymuszając redukcję wydatków oraz staranniejszy wybór produktów w celu maksymalizacji oszczędności.

 

Wśród produktów, których ceny wzrosły najbardziej, znalazły się przede wszystkim świeże owoce. Ceny dwóch najpopularniejszych gatunków owoców: bananów oraz pomarańczy, w stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowały odpowiednio 20,49% oraz 8,23% wzrost. Pomimo zwolnienia artykułów żywieniowych dla dzieci z podwyższonej stawki podatku VAT, niektórzy producenci mimo tego podnieśli ceny swoich produktów. Podobna sytuacja dotyczy pieluch, których comiesięczne wahania cen ostatecznie doprowadziły do 7,5% wzrostu w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Z drugiej strony, ceny części artykułów spożywczych notują wyraźne spadki, pomimo niekorzystnej sytuacji lokalnej gospodarki. W stosunku do poprzedniego miesiąca, cena czosnku spadła o 68%, cukru o 11,37%, oleju słonecznikowego o 10,72% natomiast oleju roślinnego o 13%.

 

Źródło: seebiz.eu, supermarketi.info

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE