Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja wciąż jednym z najbardziej zaminowanych krajów świata

Chorwacja wciąż jednym z najbardziej zaminowanych krajów świata

Odminowywanie Chorwacji - ezadar.hr

Chorwacja jest nadal jednym z najbardziej zaminowanych państw na świecie. Do dziś oczyszczona z min została blisko połowa podejrzewanych o zaminowanie obszarów tego kraju, co kosztowało jego władze ponad 4 mld HRK (2,2 mld PLN). Do „rozbrojenia” pozostało jeszcze 680 km kw. w 12 żupaniach – przypomniano w trakcie obchodów przypadającego na 4 kwietnia Międzynarodowego Dnia Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom.

Od 1991 r. do dziś w wyniku wybuchów min ucierpiało w Chorwacji 1975 osób, śmierć poniosło 509 osób. Na terytorium tego państwa wciąż znajduje się 14 tys. tabliczek z napisem „Uwaga – miny”. Obecnie rozminowywaniem zajmuje się tam 647 pirotechników mających do dyspozycji 58 maszyn do rozminowywania i korzystających z pomocy 16 wyszkolonych w tym celu psów.

Chorwacki prezydent i premier przyznają, że w kwestii rozminowania kraju pozostaje jeszcze bardzo wiele do zrobienia.

– Nie jestem zadowolony z wysokości funduszu na rozminowywanie i trzeba się będzie po prostu bardziej postarać i wyłożyć na ten cel więcej pieniędzy. To kosztuje i trwa to latami. W 2001 roku oczekiwano, że oczyszczanie zostanie zakończone w 2007 – 2008 roku, ale się nie skończyło – stwierdził premier Zoran Milanović.

Chorwacja na oczyszczenie kraju z min ma czas do marca 2019 r. W szanse na dotrzymanie tego terminu wierzy prezydent kraju Ivo Josipović.

– Oczekujemy, że w przyszłym roku oczyścimy z min jeszcze jedną żupanię, a ten cel by w ciągu kilku lat oczyścić całą Chorwację jest realny i myślę, że go osiągniemy – oświadczył prezydent Josipović.

Źródła: hrt.hr, index.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE