Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja więcej wydaje na refundację leków niż na szkolnictwo wyższe

Chorwacja więcej wydaje na refundację leków niż na szkolnictwo wyższe

Leki w Chorwacji są tańsze niż w innych krajach w tej części Europy, a ich sprzedaż na znacznie niższym poziomie – taką informację podano w środę 18 kwietnia na okrągłym stole zorganizowanym przez czasopismo Bank [Banka] i Instytut Ekonomiczny w Zagrzebiu [Ekonomski institut Zagreb]. Na konferencję przybyli także producenci i dystrybutorzy leków oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Tanja Broz, z Instytutu Ekonomicznego twierdzi, że w Chorwacji na refundację leków wydaje się około 1,4% PKB, czyli więcej niż na naukę i szkolnictwo wyższe. Za koniecznie uważa racjonalizację systemu opieki zdrowotnej – przede wszystkim podniesienie świadomości lekarzy i pacjentów o racjonalnym przyjmowaniu leków, szczególnie antybiotyków. Tym bardziej, że w najbliższym czasie, wraz ze starzeniem się społeczeństwa, popyt na leki będzie wzrastał.

Od kilku lat zmniejsza się liczba leków refundowanych przez chorwacki odpowiednik NFZ-u [Hrvatski zavod za zdrastveno osiguranje], ale wzrasta popyt na leki wydawane bez recepty. Najwięcej sprzedaje się medykamentów przeznaczonych dla chorujących na serce.

Matko Bolanča, prezes Zarządu firmy Pliva zwrócił uwagę na fakt, że ten sektor gospodarki składa się z siedmiu producentów leków, na rzecz których pracuje aż 5 tys. ludzi. Bolanča za największy problem nie uważa niskiej ceny leków, lecz zawiłe procedury, które uniemożliwiają szybki przepływ pieniędzy między systemem opieki zdrowotnej, dystrybutorami a producentami, ponieważ terminy spłaty sięgają nawet 350 dni.

Głos w imieniu Ministerstwa Zdrowia zabrał Luka Vončina, który przedstawił nowe zasady dotyczące włączania leków na listę leków refundowanych, które mają zostać przedyskutowane w najbliższym czasie. Przypomniał też, że zasady te muszą być zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej. Zapewnił jednak, że ceny leków nie spadną.

Źródła: HINA, seebiz.eu, nacional.hr,

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE