Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Wielkie otwarcie pierwszej księgarni typu outlet

Chorwacja: Wielkie otwarcie pierwszej księgarni typu outlet

W Zagrzebiu otwarto właśnie pierwszą w Chorwacji księgarnię typu outlet, która wszystkim miłośnikom książek oferuje 2,5 tysiąca tytułów w atrakcyjnej cenie.

– Pomysł, by stworzyć miejsce, w którym można znaleźć szereg książek różnego gatunku i to w niskiej cenie, zrodził się z potrzeby rozpowszechnienia kultury czytania wśród szerszej publiczności – powiedziała Snježana Sremić, dyrektorka wydawnictwa Miš z Zagrzebia – jednego z pomysłodawców projektu.

Autorzy inicjatywy dostrzegli zapotrzebowanie na tego typu księgarnię uczestnicząc w targach książki, jakie odbywają się w całej Chorwacji. – Zauważyliśmy, że popyt na książki jest bardzo duży i że ludzie, szczególnie młodzi, chętnie je kupują. Okazało się jednak, że przy podjęciu decyzji o zakupie książki kluczową kwestią jest jej cena – powiedziała Sremić.

Dlatego też w nowo powstałej księgarni znalazło się wiele pozycji w atrakcyjnych cenach. Wszystkie książki, jakie znajdują się w ofercie księgarni, można też nabyć przez Internet. Dzięki temu są one szeroko dostępne w całej Chorwacji.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie wydawców. Oprócz dużych domów wydawniczych, jak na przykład Naklada Ljevak czy Znanje i Profil, w projekcie uczestniczą też mali i regionalni wydawcy – Planetopija, Marjan Tisak, Naša Djeca, Stanek, Begen, Dušević&Kršovnik i inni. W ten sposób małe wydawnictwa dostają szansę, by w dystrybucji dorównać wydawniczym gigantom.

Oferta księgarni dotyczy starszych i nowszych wydań książek różnego gatunku. Obejmuje wszystko – od klasyki po autorów współczesnych.

Jak powiedziała Snježana Sremić, jest to dopiero początek, bo w przyszłości tego typu księgarnie mają powstać we wszystkich większych miastach Chorwacji.

 

Źródło: jutarnji.hr

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE