Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Wizyta prezydenta Azerbejdżanu

Chorwacja: Wizyta prezydenta Azerbejdżanu

josipović alijew - vecernji.hr

 

Rok po wizycie chorwackiej delegacji w Azebrejdżanie dwudniową wizytę w Zagrzebiu złożył prezydent tego kraju, Ilham Alijew, wraz z przedstawicielami azerbejdżańskich przedsiębiorstw.

Podczas wizyty dyskutowane były możliwości zacieśnienia współpracy gospodarczej, podpisano też sześć umów o współpracy w zakresie gospodarki, nauki i technologii, ochrony środowiska, polityki społecznej i turystyki. Największe zainteresowanie obu stron wzbudziło jednak podpisanie Memorandum o porozumieniu i współpracy przez dwie państwowe kompanie naftowe: azerbejdżański SOCAR i chorwackie Plinacro – otwierające możliwości współpracy w branży energetycznej. Chodzi przede wszystkim o budowę Gazociągu Jońsko-Adriatyckiego (IAP), który mógłby powstać po budowie Gazociągu Transadriatyckiego (TAP). Dla Chorwacji udział w tym projekcie oznaczałby nie tylko dywersyfikację źródeł gazu, ale i możliwość czerpania znacznych korzyści z tranzytu surowca do krajów EU. Jednak decyzja  o tym, czy azerbejdżański gaz byłby transmitowany właśnie tą drogą jeszcze nie zapadła.

Poza branżą energetyczną przedstawiciele obu państw możliwości współpracy widzą także w zakresie przemysłu stoczniowego, teleinformatyki, turystyki i infrastruktury. Chorwacki holding Đuro Đaković planuje otwarcie w Azerbejdżanie fabryki produkującej wagony; na tamtejszym rynku obecne są już firmy takie jak Končar, Uljanik (który na tamtejszy rynek wyprodukował dotychczas 8 statków), czy Ledo. Ponadto Chorwacja planuje otwarcie w Baku swojej ambasady (od roku funkcjonuje tam chorwacki konsulat).

Ilham Alijew podczas swojej wizyty spotkał się z prezydentem Ivo Josipoviciem, premierem Zoranem Milanoviciem i przewodniczącym Saboru Josipem Leko.

Wizyta Alijewa w Chorwacji wzbudziła protest obrońców praw człowieka, a konkretnie organizacji Dom Praw Człowieka (Kuća ljudskih prava), członka Human Rights House Network. – Przeciwdziałanie wolności słowa, więzienie dziennikarzy i dziennikarek, a także ich adwokatów, zamknięcie Human Rights House, nieudzielanie informacji odnośnie uwięzienia fotografa i blogera Mehmana Huseynowa to tylko niektóre ewidentne przykłady niedemokratycznych rządów Ilhama Alijewa (…) Jako obywatele Republiki Chorwacji nie możemy zgodzić się na politykę, która dąży do ochrony własnych interesów jednocześnie doprowadzając do łamania praw człowieka w innych krajach (…) Podpisanie umów międzynarodowych z państwami które w znaczący sposób łamią prawa człowieka jest akceptacją takiego postępowania i prowadzi do współodpowiedzialności za te czyny – powiedziała prezes funacji, Sanja Sarnavka.

Źródło: vecernji.hr, vecernji.hr, poslovni.hr, hrt.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE