Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja wprowadzi wizy dla obywateli Turcji

Chorwacja wprowadzi wizy dla obywateli Turcji

Wizy dla obywateli Turcji w Chorwacji - poslovni.hr

Od 1 kwietnia obywatele Turcji będą potrzebować wiz aby wjechać na terytorium Chorwacji. W czwartek chorwacki rząd zdecydował się uchylić obowiązujące od 1967 r. porozumienie o ruchu bezwizowym podpisane przez władze tureckie i jugosłowiańskie. Takie posunięcie wymusza na władzach Chorwacji zaplanowana na 1 lipca 2013 r. akcesja tego kraju do Unii Europejskiej.

– Turcja jest na tzw. negatywnej liście państw których obywatele potrzebują wiz aby przekroczyć granice krajów członkowskich UE, konieczne jest, by również Chorwacja dopasowała swój reżim wizowy dla tureckich obywateli – wyjaśnił zastępca chorwackiej minister spraw zagranicznych Joško Klisović.

Premier Chorwacji Zoran Milanović wyraził żal z powodu zaistniałej sytuacji, ale podkreślił, że wprowadzenie takich obostrzeń wizowych jest konieczne. Jak stwierdził:  „Niestety, wraz z wejściem do UE musimy postawić też pewne bariery”.

Trudno przewidzieć jaki wpływ wprowadzenie wiz będzie miało na gospodarkę Chorwacji i stosunki dyplomatyczne tego kraju z Turcją. Może się to odbić negatywnie m.in. na wynikach chorwackiej turystyki – Dubrownik był w ostatnich latach najchętniej wybieranym przez tureckich obywateli miejscem na spędzenie jesiennych świąt religijnych.

W 2013 r. oczekuje się rozpoczęcia rozmów z Turcją na temat zniesienia wiz do krajów Unii.

Źródła: hr.seebiz.eu, vecernji.hr, tportal.hr, e-novine.com, aa.com.tr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE