Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Wynik referendum zadecyduje o definicji małżeństwa w konstytucji
Sabor

Chorwacja: Wynik referendum zadecyduje o definicji małżeństwa w konstytucji

W piątek 8 listopada chorwacki parlament zadecydował o przeprowadzeniu 1 grudnia 2013 r. referendum, w którym obywatele tego kraju będą mogli zdecydować, czy w chorwackiej konstytucji powinien znaleźć się zapis definiujący małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Za przeprowadzeniem referendum głosowało 104 posłów, 13 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Będzie to trzecie referendum w historii Chorwacji i pierwsze przeprowadzone na wniosek mieszkańców. Inicjatywa obywatelska „U ime obitelji” („W imię rodziny”) przed czterema miesiącami przekazała chorwackiemu parlamentowi około 740 tys. podpisów Chorwatów, którzy chcą wprowadzenia do konstytucji zapisu o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny.

Komisja Konstytucyjna chorwackiego parlamentu zaproponowała wówczas, żeby wynik referendum stanowił jedynie wskazówkę dla parlamentarzystów, którzy będą się nią kierować przy podejmowaniu decyzji dotyczących ewentualnych zmian w ustawie zasadniczej. Jednak Trybunał Konstytucyjny uznał, że wynik referendum będzie miał bezpośredni skutek prawny tzn. tylko od niego, a nie od decyzji parlamentu, zależeć będzie to, czy zmiana w konstytucji zostanie wprowadzona.

Wniosek Jadranki Kosor, by parlament zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o zaopiniowanie konstytucyjności pytania zadanego w referendum, został przez posłów odrzucony (75 głosów przeciw i 39 głosów za). Zaniepokojenie tą decyzją parlamentarzystów wyraził Jozo Radoš z HNS (Hrvatska narodna stranka – Chorwacka Partia Ludowa).

 – Odrzucono propozycję, by w tak ważnej kwestii zwrócić się o opinię do Trybunału Konstytucyjnego, który, jak sądzę, sam powinien się o tym wypowiedzieć. Dziś parlament decyduje o zgodności z konstytucją pytania, a istnieją co do tego poważne wątpliwości, gdyż narusza prawa jednej z mniejszości – stwierdził Radoš.

 – Wprowadzenie takiego sformułowania do konstytucji nikogo nie dyskryminuje ani nikomu niczego nie odbiera – przekonuje poseł Željko Reiner z HDZ (Hrvatska demokratska zajednica – Chorwacka Wspólnota Demokratyczna). Jak wyjaśnia, „chodzi o pewność, że to, co istnieje już w chorwackim ustawodawstwie, nie będzie zagrożone”.

Źródła: novilist.hr, vecernji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE