Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Wypłata emerytur wstrzymana
Emerytury na Bałkanach - tportal.hr

Chorwacja: Wypłata emerytur wstrzymana

Chorwacki Zakład Ubezpieczenia Emerytalnego wstrzymał wypłaty emerytur za październik osobom, które nie podały jeszcze osobistego numeru identyfikacyjnego (OIB). Zgodnie z powyższą decyzją, w tym miesiącu bez środków do życia mogłoby zostać nawet 50 tys. emerytów.

Sprawa dotyczy ponad 5 tys. emerytów mieszkających w Chorwacji, jak również ok. 46 tys. emerytów mieszkających poza granicami kraju. Wielu z nich w czasie pobierania środków finansowych nie posiadało OIB, gdyż numer nie został im przydzielony ze względu na to, że mieszkają poza granicami Republiki Chorwacji.

Jak twierdzi prezes Chorwackiej Partii Emerytów, Silvano Hrelja, Urząd Podatkowy mógł przydzielić OIB z urzędu. Jednak jak wynika z nieoficjalnych informacji, Fundusz Ubezpieczeń Społecznych nie mógł zażądać od Urzędu Podatkowego przydzielenia numerów OIB z urzędu, ponieważ większość z emerytów nie posiada nawet numeru JMBG, który byłby do tego niezbędny.

Chorwacki Zakład Ubezpieczenia Emerytalnego wysłał emerytom ostrzeżenia, mające na celu ponaglenie ich w kwestii dostarczenia numerów OIB. Do tej pory ok. 2,6 tys. emerytów wysłało swoje numery identyfikacyjne, z czego 2,5 tys. to osoby mieszkające na stałe w Chorwacji, a zaledwie 100 to osoby mieszkające za granicą.

Pojawiło się podejrzenie, że emerytury były pobierane przez osoby, które nie miały do tego prawa. Sprawa prawdopodobnie rozstrzygnie się w ciągu najbliższych dni – w tym czasie policja i Chorwacka Prokuratura Krajowa ma wszcząć postępowanie mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, a przede wszystkim dojście do tego, co dzieje się z dwoma tysiącami emerytów, którzy nie dostarczyli jeszcze swojego numeru OIB.

 

Źródło: poslovni.hr

 

 

About Joanna Jaroszewska

KOMENTARZE