Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Wystawa prac ośmioletniej artystki

Chorwacja: Wystawa prac ośmioletniej artystki

 

Od 22 marca w Zagrzebiu, w galerii Laval Nugent  można obejrzeć prace ośmioletniej Aleksandry Tisy Jelenčić Plemeniti. Na wystawie zaprezentowano 14 rysunków młodej artystki, głównie męskie i żeńskie akty.

Aleksandra Tisa Jelenčić Plemeniti to córka słoweńskiego polityka Zmago Jelenčicia, o której od dłuższego czasu rozpisują się media. Ten medialny szum nie jest bynajmniej spowodowany osobą jej ojca, a niezwykłym malarskim talentem dziewczynki, który zachwycił najbardziej wybrednych krytyków sztuki.

Zmago Jelenčić wyjawił, że zauważył talent córki już w pierwszej klasie szkoły podstawowej, dlatego zapisał ją na dodatkowe lekcje rysunku.

Dziewczynka szybko zdecydowała, że chce uczęszczać do szkoły dla dorosłych. Tam, za sprawą swojego nauczyciela Zmago Modica, dołączyła do grupy malującej męskie i żeńskie akty.

Rysunki Aleksandry są bardzo sugestywne, mają artystyczną moc i ekspresywność bliską jednemu z najbardziej znanych twórców aktów z początku XX wieku – Egonowi Schiele.

Wystawa w Zagrzebiu nie jest pierwszą międzynarodową wystawą Aleksandry. W zeszłym roku prace siedmioletniej artystki można było zobaczyć w belgradzkiej galerii Progres.

Prace Aleksandry Tisy w zagrzebskiej galerii będzie można oglądać do 3 kwietnia.

Tekst: tportal.hr, hrt.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE