Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Wyższe opłaty za przejazdy autostradami

Chorwacja: Wyższe opłaty za przejazdy autostradami

 

Ministerstwo Transportu opracowuje obecnie trzy możliwe warianty podniesienia opłat za przejazdy autostradami, a ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta 25 maja. Przygotowywane opcje zakładają podwyżki dotychczasowych opłat o 15, 20 lub 25%.

Dysponujemy już kompletną dokumentacją, która w najbliższym czasie zostanie rozpatrzona. Z ostateczną decyzją musimy poczekać do 25 maja jednak decyzja o podniesieniu opłat za przejazdy autostradami jest nieunikniona. Podwyżki będą dotyczyć wszystkich tras niezależnie od koncesjonariuszy autostrad, tj. zarówno dróg zarządzanych przez Autocesta Rijeka-Zagreb [ARZ] jak i Hrvatske Autoceste [HAC] – tłumaczy Hajdaš Dončić z Ministerstwa Transportu.

Plany Ministerstwa Transportu zakładają wprowadzenie ulg dla stałych użytkowników autostrad, którzy dzięki korzystaniu z elektronicznych kart rabatowych dla częstych użytkowników [ENC] będą zwolnieni z przyszłych podwyżek. Kwestią sporną pozostaje natomiast ujednolicenie opłat w przypadku różnic między wysokościami opłat i standardami dróg, należących do różnych koncesjonariuszy.

W związku z planowanym podniesieniem opłat za jednorazowy przejazd autostradą, za podróż samochodem z Rijeki do Zagrzebia zapłacimy 9, 12 lub 15 kun więcej niż dotychczas, natomiast przejazd z Zagrzebia do Splitu będzie droższy o 14, 31 lub nawet 39 kun.

Źródła: novilist.hr, seebiz.eu

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE