Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Wzmożona kontrola importowanej żywności

Chorwacja: Wzmożona kontrola importowanej żywności

Ministerstwo rolnictwa opublikowało  listę artykułów spożywczych oraz produktów żywnościowych dla zwierząt, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Według nowych wytycznych ministerstwa, wszystkie artykuły znajdujące się na liście będą podlegały wzmożonym kontrolom służb celnych.

Na liście znajdują się produkty, które w ocenie przedstawicieli ministerstwa stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia konsumentów. Są to ściśle określone artykuły spożywcze oraz karmy zwierzęce, pochodzące z obszarów, które ministerstwo zakwalifikowało jako tereny o największym prawdopodobieństwie wystąpienia zagrożenia oraz nieprzestrzegania norm jakościowych. Wszystkie produkty pochodzące z tych terenów podlegać będą wzmożonym kontrolom na chorwackich granicach.

Pełna lista produktów, których kontrola zostanie wzmożona, została opublikowana 13 czerwca 2012 roku w poprawce do dodatku zarządzenia Ministerstwa Rolnictwa nr 669/2009 i w życie wejdzie z początkiem przyszłego roku. Treść poprawki przygotowana została w zgodzie z Zarządzeniem Komisji Europejskiej nr 294/2012, dotyczącym przewozu i importu żywności.

Za kontrolę żywności, która znalazła się na liście, w pierwszej kolejności odpowiedzialna będzie Graniczna Inspekcja Sanitarna Ministerstwa Zdrowia oraz Graniczna Weterynaryjna Inspekcja Ministerstwa Rolnictwa.

 

 Źródło: seebiz.eu

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE