Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Wznowiono eksport trzody chlewnej na rynki UE

Chorwacja: Wznowiono eksport trzody chlewnej na rynki UE

Od przyszłego miesiąca umożliwiony zostanie eksport świń, mięsa i przetworów mięsnych do Unii Europejskiej, ogłosił w Brukseli chorwacki wicepremier Neven Mimica, po spotkaniu z europejskim komisarzem ds. zdrowia i ochrony konsumentów Johnem Dallim.

To dobra wiadomość, ponieważ od 2005 roku eksport trzody był zakazany z powodu przeprowadzanych w Chorwacji szczepień w związku ze świńską grypą, których to UE zabraniała.

Na spotkaniu wicepremiera z komisarzem zostały również poruszone inne kwestie związane z zagadnieniem norm sanitarnych i weterynaryjnych, które Chorwacja, jako kandydat i przyszły członek Unii, musi spełnić.

Komisarz poruszył sprawę Granicznych Punktów Inspekcyjnych, w których ma się odbywać sanitarna i weterynaryjna kontrola, a które według Nevena Mimicy mają być gotowe już na trzy miesiące przed wejściem Chorwacji do UE. Przez te punkty graniczne wywożone są towary na rynek UE, przede wszystkim żywy inwentarz i wyroby pochodzenia zwierzęcego, które muszą odpowiadać normom europejskim.

 

Źródło: dnevno.hr

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE