Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Wzrost konsumpcji dzięki Świętom i…wyborom

Chorwacja: Wzrost konsumpcji dzięki Świętom i…wyborom

Zagrzeb| 28 listopada 2011 r.

Chorwacka Izba Gospodarcza [HGK] przewiduje, że mieszkańcy Chorwacji wydadzą około 11 miliardów kun na świąteczne zakupy, czyli o pół miliarda więcej niż rok temu.
Analitycy zgadzają się z przewidywaniami HGK i uważają, że konsumpcja zależy od świadomości obywateli do jakiej sumy mogą się zadłużać. Na wzrost liczby i wartości zakupów wpływa czynnik psychologiczny – Święta. To okres optymistyczny, w którym ludzie wydaję o wiele więcej pieniędzy.
Obywatele w czasach kryzysu stają się ostrożniejsi, ale tej ostrożności nauczyli się również sprzedawcy. Dlatego też wyprzedaże rozpoczynają się już w grudniu, a nie jak przed laty – w styczniu. To oczywiście zwiększy obrót towarami. W latach 2006-2008, gdy rozpoczynały się styczniowe wyprzedaże, cały towar znikał z półek bardzo szybko. Teraz ludzie kupują tylko to, czego naprawdę potrzebują.
Tendencje do wydawania pieniędzy wzmagają również … wybory. Istnieje niepisana zasada, wedle której wybory same w sobie niosą potężną dawkę optymizmu, czym zwiększają konsumpcje.

Tekst: dnevno.hr, tłum i red. Joanna Nowak

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE