Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Z roku na rok coraz więcej turystów z Polski
Zagraniczni turyści w Chorwacji - vecernji.hr

Chorwacja: Z roku na rok coraz więcej turystów z Polski

 

 

Nad Adriatykiem i w Zagrzebiu w ciągu pierwszych 9 miesięcy zanotowano wzrost o 5,2% w przyjazdach turystycznych (11 589 272)  i o 3,93% w noclegach (69 343 607), a wśród cudzoziemców wzrost wyniósł 6% (10 525 621) odnośnie przyjazdów i 4,5 % odnośnie noclegów (63 396 154) w stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku.

Pomimo dobrych wyników minister turystyki zapowiedział, że w ciągu najbliższych 7 lat planowane są inwestycje o łącznej wartości 7 mld EUR, szczególnie w sektorze hotelarskim. Dla Chorwacji ważny jest rozwój nowych produktów oraz gałęzi turystyki wiejskiej, górskiej, biznesowej, zdrowotnej, czy wellnes.  Celem jest również zwiększenie motywów, którymi kieruje się turysta podczas planowania podróży: od celów kulturowych poprzez sportowe i gastronomiczne.

Wzrost ruchu turystycznego wśród cudzoziemców od stycznia do września odnosi się do mieszkańców Austrii (3%), Czech (3%), Niemiec (3,6%), Francji (5%), Węgier (8%), Polski (20%), Wielkiej Brytanii (26%), Irlandii (30%) i Szwecji (30%).

W Istrii wzrost wyniósł 0,7% w stosunku do przyjazdów w zeszłym roku i 0,1% w stosunku do noclegów. Natomiast na plaży swingersów Punta Križa w pobliżu Rovinja zanotowano znaczny spadek zainteresowania. Przyczyną jest najprawdopodobniej zakaz, który będzie obowiązywał również w przyszłym roku oraz wynajęta firma ochroniarska, która do końca października będzie patrolować plażę.

Według zgromadzonych danych Kwarner odwiedziło 1,5% więcej turystów, a o 2,3% wzrosła liczba noclegów. Natomiast w żupanii splicko-dalmatyńskiej odpowiednio aż o 9,7% oraz o 7,8%, a w zadarskiej zanotowano wzrost o 6,9% i 4,45%.

Rekordowy wzrost w stosunku do zeszłego roku zanotował Zagrzeb, który chętnie odwiedzają zagraniczni turyści oraz Chorwaci. We wrześniu zanotowano o 13% więcej cudzoziemców i o 15% więcej noclegów. Najwięcej turystów przyjeżdza z Niemiec, Ameryki, Hiszpanii, Włoch, Bułgarii i Japonii. Szczególnie we wrześniu Zagrzeb przyciąga wieloma wydarzeniami kulturalnymi i festiwalami (Rujan Fest, Bundek Fest). Dodatkowo turystów zachęcają do odwiedzenia stolicy targi książek Interliber, czy coraz bardziej atrakcyjny jarmark świąteczny wraz z grzanym winem i fritulami oraz licznym straganami.

Wyniki dotyczą 9 pierwszych miesięcy bieżącego roku i pokazują, że wrzesień staje się coraz bardziej popularny wśród turystów i staje się częścią sezonu turystycznego. Dodatkowo wyniki potwierdzają fakt, że turyści zostają w Chorwacji coraz dłużej.

 

Żródło: vecernji.hr, vecernji.hr, index.hr, index.hr

 

 

 

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE