Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Zagrzebska giełda po raz pierwszy przyznała nagrody najlepszym uczestnikom

Chorwacja: Zagrzebska giełda po raz pierwszy przyznała nagrody najlepszym uczestnikom

Nagroda ma na celu wzmocnienie rozpoznawalności rynku kapitałowego i jego uczestników, nie tylko w środowisku finansowym, ale także w oczach opinii publicznej, a także podniesienie nastrojów na rynku finansowym mimo kryzysu i niezbyt korzystnego roku (obrót akcjami spadł o 47% w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym, a ogólny ruch na giełdzie spadł o 39,4%).

Nagrody były przyznawane w siedmiu kategoriach. Akcjami roku ogłoszono akcje firmy Valamar (właściciel sieci hoteli), akcje o największym obrocie należą do firmy Hrvatski Telekom. Zwycięzcą w kategorii „największy wzrost cen” został Viadukt (spółka budowlana), a w kategorii „największy wzrost obrotu” – Vupik (firma spożywcza). Uczestnikiem roku ogłoszona została firma InterCapital (fundusz inwestycyjny), a nagrodę za wkład w rozwój runku kapitałowego otrzymał Erste Bank. Nagrodzony został również Drugi Program Chorwackiego Radia (HR2) – za wyjątkowy wkład w edukację w zakresie rynku kapitałowego.

– Rola giełdy jako jednego ze wskaźników tendencji gospodarczych i głównych inicjatorów rozwoju ekonomicznego nigdy nie ulegała wątpliwości (…) Nagradzanie wybijających się uczestników, odnoszących największe sukcesy, ma szczególne znaczenie – podsumowała prezes rady nadzorczej zagrzebskiej giełdy, Ivana Gažić.

Źródło: poslovni.hr, vecernji.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE