Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Zakończono przetarg dotyczący wydobycia ropy z dna Adriatyku
ropa

Chorwacja: Zakończono przetarg dotyczący wydobycia ropy z dna Adriatyku

3 listopada o 14:00 zakończył się przetarg na wydobywanie ropy i gazu z dna chorwackiej części Morza Adriatyckiego. Do przetargu, który trwał od 2 kwietnia bieżącego roku, zgłosiło się sześć firm.

Jesteśmy zadowoleni z ofert, które napłynęły. Do przetargu zgłosiły się doświadczone koncerny, które posługują się najnowszymi technologiami, a także spełniają ekologiczne standardy – powiedział chorwacki minister gospodarki Ivan Vrdoljak.

Ostateczna decyzja chorwackich władz o wybranych usługodawcach zostanie ogłoszona do końca bieżącego roku, natomiast pierwsze umowy dotyczące podziału eksploatacji zostaną podpisane w pierwszym kwartale 2015 roku.

Na proces badań i eksploatacji składa się faza przygotowująca, która może trwać od 3 do 6 lat. Gdy w badanym miejscu zostanie odkryte złoże ropy bądź gazu, zostanie rozpoczęta eksploatacja – wyjaśnił minister. Podczas przygotowań do przetargu, w chorwackiej części Morza Adriatyckiego zostało wydzielonych 29 pól badawczych.

Przygotowaliśmy ten projekt półtora roku temu, gdy Chorwacja nie istniała jeszcze na mapie Europy jako potencjalny dostawca ropy i gazu. Dzięki naszym staraniom, udało się zmienić wizerunek naszego kraju, o czym świadczy udział w przetargu największych światowych koncernów – powiedział Vrdoljak.

Źródło: poslovnipuls.com, vecernji.hr

About Barbara Skorczewska

KOMENTARZE