Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Znaleziono dwa sarkofagi z okresu rzymskiego

Chorwacja: Znaleziono dwa sarkofagi z okresu rzymskiego


Split | 16 grudnia 2011 r.

Archeolodzy z Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych w Splicie znaleźli w miejscu zwanym Rižinice [między miejscowością Solin i Klis] dwa kamienne sarkofagi pochodzące z okresu rzymskiego, z I lub II wieku naszej ery.

Według Tomislava Šeparovicia, dyrektora muzeum, jeden z sarkofagów jest ozdobiony znakami boga Merkurego – insygniami z okresu rzymskiego. Zauważyć też można motywy erotów związane z bogiem miłości.

Te dwa sarkofagi mają wielką archeologiczną wartość, dlatego będziemy postępować według zaleceń oddziału ds. prac konserwatorskich, by zabezpieczyć je przed zimą i niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi – powiedział Šeparović.

Dodaje też, że w sarkofagach znaleziono złotą nić, co wskazywałoby, że pochowano w nich zamożną osobę.

W sarkofagach znaleźliśmy też kości. Po ich zbadaniu dowiemy się z jakiego okresu pochodzą – mówi Šeparović. Wskazuje on, że sarkofagi bez wątpienia w średniowieczu przeszły pewne zmiany i według obecnego stanu wiedzy, w lokalizacji Rižnice mogły być wykorzystywane prawdopodobnie w X wieku.

Rižnice są bardzo ważne. Badania na tym terenie finansuje ministerstwo kultury, a my w muzeum posiadamy fragmenty zabytków piśmienniczych, które wskazują, że przebywał tu chorwacki książę Trpimir – powiedział Šeparović. 

Tekst: novilist.hr, tłum i red. S. C.

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE