Home / Bałkany / BiH / Chorwacja: Zoran Milanović z wizytą w BiH

Chorwacja: Zoran Milanović z wizytą w BiH

W dniach 27 i 28 lutego br. premier Chorwacji Zoran Milanović przebywał ze służbowa wizytą w Bośni i Hercegowinie. Podczas pierwszej tego typu wizyta od objęcia urzędu Milanović spotkał się z Vjekoslavem Bevandą, pierwszym bośniackim premierem pochodzenia chorwackiego od czasu zakończenia wojny w latach 90-tych.

Podczas spotkania poruszane były kwestie infrastruktury, chorwackich przedsiębiorstw w BiH, przejść granicznych, mostu w Gradišce, ekologicznych aspektów funkcjonowania rafinerii w miejscowości Bosanski Brod, a także „korytarza schengeńskiego”, który miałby połączyć okolice Dubrownika z częścią północną Chorwacji – pod warunkiem, że nie przeszkadzałby Bośni.

Milanović spotkał się z przedstawicielami obu izb bośniackiego Zgromadzenia Parlamentarnego,  a także z Prezydium BiH. Oprócz Sarajewa premier Chorwacji odwiedził także Vitez, Široki Brijeg i Mostar, gdzie spotkał się z przedstawicielami władz lokalnych i z przedsiębiorcami, a w Mostarze z przedstawicielami Chorwackiego Sejmu Narodowego (zebranie wybranych przedstawicieli władz lokalnych i państwowych pochodzenia chorwackiego, które miało na celu walkę o polityczne równouprawnienie Chorwatów w BiH – przyp. red.) To ostatnie spotkanie przyczyniło się do bojkotu uroczystego obiadu z premierem przez Zlatko Lagumdžiję, przewodniczącego tamtejszego SDP (Partii Socjaldemokratycznej), Chorwacki Sejm Narodowy nie uznaje bowiem władzy SDP w chorwacko-muzułmańskim kantonie.

– Chorwacja pomoże Bośni, ale nie działaniami charytatywnymi, lecz przy pomocy projektów – podsumował wizytę Milanović.

Źródło: vecernji.hr, hrt.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE