Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Stjepan Gulin zdobywcą nagrody „Goranov vijenac”

Chorwacja: Stjepan Gulin zdobywcą nagrody „Goranov vijenac”

Laureatem tegorocznej nagrody „Goranov vijenac” został wybitny chorwacki poeta Stjepan Gulin. Nagroda ta przyznawana jest w Chorwacji od 1971 roku poetom za całokształt ich twórczości oraz wkład w chorwacką literaturę.

Co roku przyznawana jest też nagroda „Goran”. To wyróżnienie dla młodych poetów poniżej trzydziestego roku życia za nieopublikowany rękopis. W 2012 roku nagrodę tę otrzymał Davor Ivankovac. Wręczenie nagród laureatom nastąpi 21 marca w Lukovdolu na uroczystości ‚Goranovo proljeće’. Jest to uroczystość ku pamięci wielkiego chorwackiego poety Ivana Gorana Kovačicia, która odbywa się co roku tegoż właśnie dnia w rodzinnej miejscowości poety.

Jury w składzie: Miroslav Mićanović, Olja Savičević, Dorta Jagić, Nikola Petković i Marko Pogačar jednogłośnie zdecydowało, że w tym roku „Goranov vijenac” powinien otrzymać Stjepan Gulin. W uzasadnieniu Nikola Petković pisze, że u Gulina jego krytyka rzeczywistości pozaliterackiej jest niezwykle silna. Poeta nie prowokuje swojego czytelnika. Jest świadomy tego, że jego wolność kończy się w momencie, gdy wejdzie on w strefę wolności drugiego człowieka, dlatego zwraca się do czytelnika w sposób subtelny, przypominając mu i zwracając jego uwagę na grozę teraźniejszości, która – przynajmniej dla tych zainteresowanych „tu” i „teraz” – znika.

Stjepan Gulin urodził się w 1943 roku w Šibeniku. Studiował prawo na uniwersytecie w Zagrzebiu. Jego teksty: „Te minuty wolno płyną” [„Ti minuti sporo teču”], Gołąb [„Galeb”] i „Funcutica” można usłyszeć w wykonaniu klap „Maslina” i „Šibenik” z okolic Šibenika [zespół śpiewający a capella].

Gulin wydał kilka tomików poezji, m.in.: „Metale” (1978) [„Kovine”], „Wiersze miłosne” (1992) [Ljubavne pjesme”], „Słowa” (1995) [„Riječi”], „Mozartissimo” (1998), „Święte bezsenności” (2003) [„Svete nesanice”], „Katapulta” (2003) [„Katapult”], „Metale” wydanie drugie (2005).

W przypadku nagrody „Goran” jury w składzie: Adriana Škunca, Sladjan Lipovec i Branislav Oblučar również jednogłośnie zdecydowało, że nagrodę otrzyma Davor Ivankovac. Za swoje rękopisy zostali także wyróżnieni Filip Žganjer i Darko Šeparović.

W uzasadnieniu Sladjan Lipovec pisze, że poetycki rękopis „Freud na Facebooku” Davora Ivankovca wyróżnia imponujące połączenie liryzmu z cynizmem. Poetycki tekst jest przestrzenią, w której czytelnik zagłębia się w różne warstwy rzeczywistości, od prywatnej przez wirtualną, literacką po rzeczywistość społeczną i historyczną. Wszystko to wypowiedziane jest z siłą, ale i potrzebną w języku poetyckim – sugestywnością.

Tegoroczne „Goranovo proljeće” będzie trwało dwa dni. Wypełnione będzie wystąpieniami poetów i oczywiście uroczystością wręczenia nagród.

Tekst: Novilist.hr, tłum. i red. Sylwia Cerecka

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE