Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Niespokojny Dzień Pamięci o Vukovarze
vukovar - croatia.org

Chorwacja: Niespokojny Dzień Pamięci o Vukovarze

Dzień Pamięci o ofiarach poległych w Vukovarze obchodzony jest 18 listopada jako upamiętnienie 18.11.1991 r., kiedy to po trzech miesiącach walk chorwacko-serbskich miasto upadło po ataku przeważających sił Jugosłowiańskiej Armii Ludowej wspieranej przez serbskich ochotników. W tym roku obchodzona jest 22 rocznica upadku miasta.

Do Vukovaru przybyło tysiące ludzi z całego świata, a w kierunku Cmentarza Pamięci wyruszyły dwa pochody. Pomimo apelu Prezydenta Ivo Josipovicia o pozostawienia w tym szczególnym dniu sporów politycznych na uboczu, nie udało się uniknąć wewnętrznych podziałów w społeczeństwie chorwackim. Pierwszy pochód prowadzony był przez przejawiające tendencje nacjonalizujące Ugrupowanie w Obronie Chorwackiego Vukovaru, a w drugim uczestniczył rząd z Prezydentem na czele. Niestety nie obyło się bez incydentu . Członkowie pochodu UOCh zablokowali drogę przedstawicielom rządu. Politolodzy i historycy oceniają to zdarzenie jako wstyd dla chorwackiego społeczeństwa i państwa. W pierwszym pochodzie uczestniczył również Generał Ante Gotovina, który po całym zajściu ogłosił, że pochód był jeden, że wszyscy wspólnie oddali należytą cześć poległym.

Również w innych miastach oddawano hołd poległym w Vukovarze ofiarom. Jak co roku wzdłuż ulicy Vukovarskiej zapalono znicze w Zagrzebiu oraz m.in. w Varaždinie, Osijeku, Splicie, Zadarze, czy Puli. W Kninie zapalono oprócz tego jeszcze 22 race symbolizujące 22. rocznicę. W Zagrzebiu tradycyjnie pojawił się napis: I reći ću vam samo još jednu stvar – zapamtite Vukovar. [I powiem Wam jeszcze tylko jedną rzecz – pamiętajcie o Vukovarze]

Dzień wcześniej, w sobotę 16 listopada obchodzono Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W związku z tym dniem inicjatywa Dla Chorwacji wszystkich nas symbolicznie postawiła pięć dwujęzycznych tablic przy ulicy Vukovarskiej w Zagrzebiu, na których umieścili przesłanie oraz nazwy ulic: pamięci ofiar Vukovaru, Szacunku, Współpracy, Pokoju i Przyszłości Vukovaru.

Tymczasem, Ugrupowanie w Obronie Chorwackiego Vukovaru rozpoczęło zbieranie podpisów w sprawie referendum dotyczącego rozstrzygnięcia prawa do dwujęzyczności. Do przeprowadzenia referendum potrzebne jest min. 450 000 podpisów. Zbieranie podpisów potrwa do 1 grudnia.

Galeria zdjęć znajduję się TUTAJ 

Źródło: dnevnik.hr, dnevnik.hr, slobodnadalmacija.hr, dnevnik.hr, dnevnik.hr, tportal.hr, dnevnik.hr, , jutarnji.hr, dnevnik.hr, dnevnik.hr

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE